Policie zadržela v Hradci Králové jednačtyřicetiletého muže, který je podezřelý z úterních výhrůžek bombou na magistrátech a vlakových nádražích v Česku. Za šíření poplašné zprávy mu hrozí až pět let vězení. Řekla to mluvčí policejního prezidia Markéta Janovská.

Anonym v úterý telefonicky oznámil uložení bomby na víc než deseti místech v Česku. Policie evakuovala stovky lidí a objekty prohledala, bomby nenašla.

"V případě, že by škoda byla vyšší než pět milionů korun, hrozilo by mu až osm let odnětí svobody," řekla k podezřelému muži Janovská. Způsob, jak ho policie dopadla, neuvedla.

Podle informací od magistrátů a Českých drah se hrozba týkala magistrátních budov a hlavních nádraží v Praze, Plzni a Pardubicích, mladoboleslavského magistrátu, jičínské radnice a jedné pardubické školy.

Na nádražích byl zastaven provoz vlaků a v Praze také metra.

Umístění nástražných výbušných systémů anonym oznámil nejenom policii, uvedla Janovská.

"Veškeré objekty byly prohledány a nikde nebyl nalezen žádný aktivní nástražný systém," dodala. Na akcích se podle ní podílely stovky policistů.

Provoz na pražském, pardubickém a plzeňském hlavním nádraží byl zastaven od 12:15, vyplývá z webu Českých drah.

Podle mluvčího ČD Petra Šťáhlavského se obnovil před 13:00 a vlaky se kvůli policejnímu zásahu zpozdily o 40 až 60 minut.

"Některé vlaky byly po dobu uzavření vyjmenovaných stanic odkloněny a ukončeny, nebo začínaly na jiných vlakových stanicích, například v Praze na nádražích Smíchov, Vršovice, Libeň nebo Holešovice," dodal.

Mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman potvrdil hrozbu bombou, budovy magistrátu byly podle něj evakuovány. Mluvčí plzeňského magistrátu Eva Barborková uvedla, že lidé museli před 11:00 odejít ze všech 14 magistrátních budov, vracet se mohli začít po 12:30. Podle informací ČTK anonym ohlásil, že bomba na plzeňském magistrátu exploduje v poledne.

V Jičíně anonym oznámil uložení bomby na městském úřadu. "Z obou našich budov bylo evakuováno 150 úředníků a několik klientů," řekla mluvčí jičínské radnice Magdaléna Doležalová.

Anonym nahlásil umístění bomby také na mladoboleslavském magistrátu, řekl primátor Raduan Nwelati (ODS).

Jeho náměstek Daniel Marek uvedl, že policisté magistrát evakuovali a budovu prohledali.

Internetové stránky Pardubic s odkazem na policii uvedly, že bomba měla vybouchnout v budově pardubického magistrátu ve 12:00, v budově Základní školy Resslova ve 12:15 a o čtvrt hodiny později na hlavním nádraží v Pardubicích, Praze a Plzni.

"O půl deváté zavolal anonymní volající, jednou větou oznámil, že ve dvanáct vybuchne bomba," řekl mluvčí pardubické radnice Radim Jelínek.

Magistrát preventivně evakuoval nejen hlavní budovu na Perštýnském náměstí, ale i objekty ve Štrossově ulici a náměstí Republiky a Komenského náměstí, které patří hejtmanství. Úředníci dostali pro dnešek volno. Před 13:00 policejní opatření skončila. "Nevěděli jsme, kterou budovu anonym myslí. Výbušný systém nikde nebyl," řekl mluvčí radnice Radim Jelínek.

Policie uzavřela Pernštýnské náměstí i Wernerovo nábřeží, u výstražných pásek hlídkovali policisté a upozorňovali chodce, aby celý historický blok obešli, protože je dočasně uzavřený. Stejná bezpečnostní opatření panovala i na nádraží a v ZŠ Resselova, která má 450 žáků.

"Před desátou jsme šli všichni na dopravní hřiště. Kontaktovali jsme rodiče, většinou si děti rychle odvezli," řekla vychovatelka Gabriela Hanušová.

Policie se minulý rok zabývala 214 případy podezření z trestného činu šíření poplašné zprávy, objasnila jich 120. V podobných případech policie své náklady na zásah nevyčísluje, protože policisté jsou ve službě, uvedla Janovská. České dráhy stanovují škodu, kterou jim hrozba bombou způsobila v provozu, až když je dopaden pachatel, řekl Šťáhlavský. Výše škody je podle něj závislá na místě a době omezení provozu.