Antimonopolní úřad udělil další vysokou pokutu za kartel stavebních firem. Dvanáct společností má podle zatím nepravomocného rozhodnutí zaplatit 280 milionů korun. Mezi pokutovanými firmami jsou Colas, Strabag nebo brněnská OHL ŽS. Jde přitom o věc, ve které již Úřad pro ochranu hospodářské soutěže firmám dříve uložil rekordní pokutu ve výši 1,66 miliardy korun. Ty ji poslaly k soudu.

"Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal dne 4. května 2016 prvostupňové rozhodnutí ve věci takzvaného malého stavebního kartelu. Uvedeným rozhodnutím byly celkem 12 společnostem uloženy za 11 deliktů sankce v celkové výši přes 278 milionů korun," sdělil šéf úřadu Petr Rafaj.

Firmy podle něj jednaly ve vzájemné shodě o koordinaci účasti a nabídek ve výběrových řízeních na řadu stavebních zakázek v Jihočeském kraji a části Kraje Vysočina.

Rozhodnutí úřadu není dosud pravomocné a může být proti němu podán rozklad.
"Protisoutěžní jednání Úřad odhalil v rámci prověřování podnětu a následné řady místních šetření, jejichž částečným výsledkem již bylo rozhodnutí z února letošního roku s pravomocnou pokutou 1,66 miliardy korun," řekl Rafaj.

Při zmíněných šetřeních úřad zajistil řadu dokumentů, které podle něj svědčí o koordinaci postupu uchazečů u jednotlivých zakázek. Šlo například o e-maily, kterými si zasílali krycí nabídkové rozpočty, nalezeny byly rovněž nabídkové rozpočty konkurentů uložené v počítači dalšího uchazeče z data předcházejícího podání nabídek.

"V některých případech byla zjištěna podstatná podobnost nabídek mezi uchazeči svědčící o jejich koordinaci (cenové indexy)," dodal Rafaj.

Rekordní pokuta

Už v listopadu roku 2015 nařídil antimonopolní úřad firmám Berger Bohemia, Eurovia, Lesostavby Třeboň, M-Silnice, Skanska, Strabag a Swietelsky, aby uhradily pokutu přes dvě miliardy korun. V únoru roku 2016 úřad pokutu snížil na 1,66 miliardy korun, i tak jde o nejvyšší pokutu, kterou kdy udělil. Firmy s pokutou nesouhlasí a v dubnu podaly správní žalobu ke Krajskému soudu v Brně.

Rozhodnutí antimonopolního úřadu je pravomocné a dotčené firmy musí pokutu do začátku srpna zaplatit. "Pevně věříme, že u soudu uspějeme a peníze dostaneme zpátky. I když podle našich právních zástupců může soud trvat dva až tři roky," řekl již dříve Petr Čížek ze společnosti Swietelsky.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje se firmy dopředu domlouvaly, kdo soutěže ovládne, a přizpůsobily tomu následně dokumentaci, kterou poslaly do výběrového řízení. "Zadržené důkazy vypovídají o tom, že účastníci kartelu mezi sebou domlouvali a připravovali tzv. krycí nabídky na uvedené veřejné zakázky, z nichž některé byly záměrně neúplné a jiné nadhodnocené," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Firmy podle ÚOHS koordinovaly účast a svoje nabídky ve výběrových řízeních na výstavbu komunikace R4 v úseku Mirotice–Třebkov (kromě firmy Lesostavby), dále na rekonstrukci lokality na Bakalářích v Písku (pouze Strabag a Lesostavby) a při rekonstrukci Jeronýmovy ulice v Třeboni (pouze Strabag a Lesostavby). Informace o kartelu získal ÚOHS při 12 neohlášených šetřeních ve dvou letech.

Nejvyšší pokutu uložil ÚOHS firmě Skanska (529,9 milionu korun). Skoro půlmilionové sankce dostaly i Strabag (497,6 milionu korun) a Eurovia (492,6 milionu korun). Další pokuty jsou nižší. Swietelsky má zaplatit 76,2 milionu korun, M-Silnice 46,1 milionu korun, Berger Bohemia 13,5 milionu korun a Lesostavby Třeboň 4,2 milionu korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist