Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uložilo stavebním firmám pokutu v řádu desetitisíců korun za páteční skoro hodinové prodloužení uzavírky jednoho jízdního pruhu na dálnici D1 mezi Velkou Bíteší a Devíti kříži. Informoval o tom tiskový mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Úřad zároveň zahájil se stavebníky správní řízení.

"Kvůli nedodržení termínu uzavírky vinou sdružení OHL, Alpine a Eurovia byl i po páteční čtrnácté hodině ve směru na Brno průjezdný pouze jeden jízdní pruh," popsal Neřold situaci na nejvytíženější dálnici mezi Velkou Bíteší a Devíti kříži.

Podle ministerstva přitom platí zásada, že v době špiček musí stavebníci umožnit průjezd aut po dálnici D1 v obou směrech ve dvou jízdních pásech. V pátek je to právě čtrnáctá hodina, do které musejí stavebníci stihnout veškeré práce tak, aby se dalo jezdit v režimu dvakrát dva jízdní pruhy. Stejné pravidlo platí i pro nedělní odpoledne.

"Stavebníci zprůjezdnili na Brno druhý pruh až skoro s hodinovým zpožděním," uvedl Neřold.

ŘSD už firmám kvůli pátečnímu prodloužení uzavírky udělilo smluvní pokutu v řádu desetitisíců korun. "Ministerstvo dopravy zároveň se stavebním sdružením zahájí správní řízení kvůli porušení rozhodnutí o povolení uzavírky," sdělil ministr dopravy Dan Ťok. Tam už by byl podle Neřolda finanční postih citelně vyšší.

Oprava úseku dálnice D1 mezi exity na 162. kilometru u Velké Bíteše a Devíti kříži na 168. kilometru začala v půlce letošního dubna. Stavební dělníci na nejvytíženější české dálnici pracují také mezi exity Hvězdonice–Ostředek, Psáře–Soutice, Měřín – Velké Meziříčí a v úseku mezi Ostrovačicemi a Kývalkou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist