Těšil jsem se, že můj ksicht pomalu vymizí z paměti lidí, ale ještě teď někteří v hospodě pokukují a počítají mi piva, říká Ivan Langer, který je šest let mimo politiku, v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Rozhovor jsme domlouvali dlouho, nakonec se posunul až na konec dubna. Termín jsme našli až poté, co se po třech týdnech v "díře" mimo jakékoliv spojení s okolním světem Ivan Langer vrátil zpět do Česka. S partou kamarádů se rozhodl přijmout extrémní výzvu americké řeky Colorado a sjet ji Grand Canyonem na raftu. Jak říká, z nádherného setkání s přírodou, kdy si člověk otestuje sám sebe ve zcela jiném prostředí, se vrátil s pocitem, že divočina je férovější než civilizace.

"Voda si vás vezme takovým způsobem, že bojujete o život. V první chvíli myslíte jen na to, jak přežít, a když přežijete, nejste schopni myslet," popisuje své čerstvé zážitky.

Když jste se snažil přežít, běžel vám v hlavě film o vlastním životě? Viděl jste i to, co jste udělal špatně?

Ne, ale výsledkem bylo, že si člověk uvědomil, co má v životě smysl a čím se nemá zabývat. Najednou se zjeví věci, které jste dřív neviděl, krystalicky čisté. Jasně mi z toho vyplynulo, že chci dělat to, co dává chléb, přináší radost a zanechává stopu. Život je jako řeka, když se bojíš, tak si tě vezme.

Co nového vám to prozradilo? Třeba že jste schopný riskovat život?

Ano. Ale spíš jsem se utvrdil v tom, že umím zvládat mezní situace, zachovat klid, soustředit se, podat maximální výkon.

To by ale asi měly být vlastnosti ministra. To jste o nich dřív nevěděl či je nevyužíval?

Určitě nejen ministra, ale i advokáta a kohokoliv jiného, kdo přichází do kontaktu s lidmi a přebírá za ně zodpovědnost. Přesvědčil jsem se, že mám obrovskou vnitřní sílu.

Odpočinul jste si. Čím může být Ivan Langer unaven? Životem?

Jsou věci, které mě unavují, ale mám z nich radost. Ale jestli mě něco zasahovalo v minulosti, tak to byla neuvěřitelná schopnost lidí vymýšlet strašidelné příběhy, až jsem si někdy připadal jako společenský psychiatr, kdy si do mě lidé vkládají svoje mindráky, příběhy a jejich externalizací léčí sami sebe.

MÉ JMÉNO OBČAS ODRADÍ

Co vás dnes primárně živí, když jste šest let mimo politiku?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.