Spoluzakladatel firmy Oleo Chemical Kamil Jirounek má jít na osm let do vězení kvůli kauze padělané směnky na 127 milionů korun. Rozhodl o tom ve středu Krajský soud v Praze, který ho v minulosti obžaloby zprostil. Verdikt ale zrušil odvolací soud, a tak se musel případ projednat znovu. Rozhodnutí není pravomocné. Jirounek vinu odmítá a proti rozsudku se hned odvolal. Kauzu tak opět projedná pražský vrchní soud.

Šéfovi Oleo Chemical žalobkyně navrhla 8 až 12 let vězení, padělal prý směnku za 127 milionů - čtěte ZDE

Jirounek si podle obžaloby opatřil dokumenty a falešnou směnku, podle kterých měl spolumajitel firmy Ravak Jindřich Vařeka starší dluh vůči firmě Západočeská investorská. Jirounek pohledávku oficiálně koupil a chtěl od Vařeky peníze vymáhat v civilním řízení.

Směnka má svůj původ v roce 2002, kdy prý peníze Vařekovi půjčil muž, který žil jako bezdomovec v Praze. Směnka pak prošla přes několik lidí. Jako poslední je na ní podepsán Radek Novák, který je druhým obžalovaným v této kauze. Soud upustil od jeho potrestání, protože dostal mnohem vyšší trest v jiné kauze, než mu hrozil nyní.

Soud oba muže dříve zprostil obžaloby. Odvolací soud toto rozhodnutí zrušil, nařídil doplnění důkazů, a tak se musel kauzou zabývat znovu. Jedním z důkazů, který změnil původní rozhodnutí, byla audionahrávka policie pořízená při vyšetřování jiného případu, který se týkal mafiánské skupiny zabývající se paděláním směnek. Tento gang nejspíš Jirounkovi směnku zajistil.

"Soud má ze nesporné, že byla uplatněna falešná směnka," řekl předseda trestního senátu Ivo Zelinka. Podle soudu si opatřil a uplatnil směnku úmyslně a reagoval tak na žalobu ze strany Vařeky, který chtěl po Jirounkovi vymáhat podobnou částku, kterou předtím investoval do Oleo Chemical.

Jirounek po jednání uvedl, že ho zcela rozdílný rozsudek překvapil. Podle něj se totiž při novém soudním jednání neobjevily žádné nové důkazy. "Nepřineslo to nic nového, co by mělo svědčit ve prospěch obžaloby," podotkl Jirounek.

Obžaloba měla původně i druhou část, podle které si Jirounek v letech 2009 a 2010 půjčil od Vařeky přes 96 milionů korun. Při půjčování peněz ale podle spisu věděl, že dluh nevrátí do slíbené lhůty, a peníze utratil pro vlastní potřebu. Tato tvrzení obžaloby však nebyla prokázána a šéf petrochemické firmy byl v této části pravomocně zproštěn obžaloby v loňském roce.

Jirounek figuruje i v dalších případech. Jeden z nich se před pražským městským soudem týká údajného vyvádění peněz z firmy Oleo Chemical, kde figuruje s obchodním partnerem Michalem Urbánkem, lobbistou Ivo Rittigem a dalšími. Další kauza se týká údajného úvěrového podvodu, za který jej soud nepravomocně poslal na pět let do vězení. Odvolací soud však tento verdikt zrušil a justice bude muset případ znovu projednat. Jirounek v minulosti odmítl obvinění i v těchto kauzách.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist