Sněmovna se ve středu postavila proti záměru Evropské komise omezit kvůli terorismu legální držení střelných zbraní. Komise by se měla zaměřit podle mínění poslanců na nezákonné držení a obchod se zbraněmi. Podobné stanovisko dala v souladu s postojem vlády taky horní parlamentní komora.

Návrh směrnice podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) žádné změny ohledně nelegálních zbraní nepřináší. "Samoúčelně dopadne na legální držitele zbraní," podotkl ministr. Předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) vyjmenoval, že jde mimo jiné o zákaz některých poloautomatických zbraní, vyvlastnění zakázaných zbraní a nutnost mít povolení na předměty, které jako zbraně vypadají.

Nizozemské předsednictví navíc chce podle informací ze sněmovny zákaz samonabíjecích zbraní, tedy i pistolí, a o omezení účelu držení zbraní na sport a lov. "Velká část legálních zbraní by se přesunula do části nelegální," podotkl Váňa.

Vyvlastnění zbraní by stálo stát podle Chovance nejméně půl miliardy korun. Váňa ale soudí, že reálný odhad činí 2,5 miliardy korun. V mírnější variantě návrhu by se jednalo asi o 50 000 zbraní, v přísnější dokonce o několik set tisíc, uvedl ministr.

Poslankyně ODS Jana Černochová označila návrh za absurdní, nic podle ní nepřinese. Teroristů a kriminálníků se nedotkne, uvedla. Vytkla koalici, že nepřipustila projednání návrhu už dřív, kdy by bylo mu možné vystavit takzvanou žlutou kartu.

Za nepřiměřený zásah do práv obyvatel na hraně omezování osobní svobody označil návrh Jiří Skalický (TOP 09). "Teroristé si pro zbrojní průkaz nechodí," zdůraznil. Také podle Leo Luzara (KSČM) by pravomoci měly zůstat na úrovní národních států. "Jediný, kdo může zastavit špatného člověka se zbraní, je slušný člověk se zbraní," podotkl Martin Lank (Úsvit), podle kterého návrh směrnice toto pravidlo porušuje.

Sněmovna v usnesení nesouhlasila s tím, aby Evropská komise zasahovala "do funkčního systému kontroly, evidence, nabývání a držení zbraní a střeliva nastaveného právním řádem České republiky". Píše se v něm taky o perzekuci členských států a obyvatel neodůvodněným zpřísněním legálního držení zbraní. Poslanci naopak podpořili všechna opatření, která by vedla k potírání nelegálního obchodu, nabývání, držení a jiné nelegální manipulace se zbraněmi, střelivem a výbušninami.