Co nejrychleji složte koalici, která povede hlavní město, a vyřešte zvýšení daně z nemovitosti, vyzývá politiky ministr obrany a šéf pražských zastupitelů za ANO Martin Stropnický.

Vyšší daň navrhuje jeho syn a předseda zelených Matěj Stropnický. Přidává i další požadavky, jako odkoupení žižkovského centra Klinika nebo přestavbu Nákladového nádraží Žižkov na kulturně-vzdělávací centrum, za to, že nepůjde do rady města, kde vadí některým politikům.

Ministr Stropnický chápe, že zvyšování daní je posledním sporným bodem, který vadí sestavení staronové koalice v hlavním městě. Uvědomuje si také, že Praha je ve složité situaci. "Možná se dá najít cesta, jak potřebné finance na sociální služby najít, aniž by se ta daň musela zvedat,“ řekl v rozhovoru pro HN.

Kde chce ale peníze na sociální služby vzít, aniž by zvyšoval daň z nemovitosti, neví. "Nejsem magistrátní rozpočtář. Nedokážu to nyní říct. Abych to ale sečetl a podtrhl, tento bod není podle mě důvodem k tomu, aby vyjednávání o koalici po tolika týdnech opět zkolabovalo,“ řekl Stropnický.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zvýšení daně, které by do městského rozpočtu přineslo přibližně 80 milionů korun ročně, by podle něj mohlo být snesitelné. "Daň by se nezvyšovala nijak dramaticky. Lidem by to nevysálo peněženku, a už vůbec ne těm, kteří jsou na tom skromněji,“ vysvětlil Stropnický.

Ministr obrany, který byl do čela pražských zastupitelů za ANO zvolen v listopadu, také uvedl, že požadavky jeho syna jsou reálné. Kromě navýšení daně z nemovitosti a vyřešení budoucnosti Kliniky a Nákladového nádraží Žižkov jde ještě o vytvoření mapy pražské infrastruktury a použití dvou procent z investic města na pouliční umění.

"Je to nabídka, o které se dá jednat. Strana, která ji navrhuje, výměnou vyhoví podmínce, že její předseda nebude v radě,“ řekl Stropnický s tím, že se jeho syn vzdá významné funkce, na kterou má ze své pozice právo. "Nepřijde mi to jako vydírání,“ uzavírá.

Související