Zaměstnanci veřejného sektoru by mohli dostat stejně jako v minulých letech přidáno už letos. Část plánovaného zvýšení platů by tak mohli získat dřív než od ledna. Po úterním jednání s odbory tuto variantu nevyloučil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj se zatím jedná ale hlavně o růstu výdělků pro příští rok.

Odbory žádají přidání o deset procent. Vládní ČSSD navrhuje deset procent pro zdravotníky a učitele, pro ostatní pět procent. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že by rozpočet zvládl tříprocentní zvýšení.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

"V letošním a loňském roce jsme postupovali způsobem, který rozložil zvýšení platů, o něco jsme ho předsunuli. Nevylučuji takovou cestu pro letošní rok," uvedl předseda vlády. Zdůraznil ale, že bude záviset na vývoji ekonomiky. "Letošní rozpočet se vyvíjí dobře a čísla jsou velmi pozitivní. Nemůžeme ale předjímat bilanci ve druhém pololetí, jestli vývoj umožní, abychom zvýšení platů předsunuli," dodal Sobotka. Řekl ale, že když roste ekonomika, měly by růst i výdělky.

Odbory zatím trvají na růstu sumy na platy o desetinu od ledna. Jaká je to částka, ale předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula neupřesnil. Jednotlivé varianty má propočítat ministerstvo práce. Odboráři jsou připraveni jednat i o předsunutém zvýšení. Loni většina zaměstnanců veřejného sektoru dostala přidáno už od listopadu.

Podle Středuly je ve státním rozpočtu nyní v době růstu ekonomiky peněz na zvýšení výdělků dost. "Předpokládáme, že stát si jako dobrý a slušný zaměstnavatel svých zaměstnanců váží," řekl šéf odborů. Podotkl, že zhruba 30 procent přidané sumy se státu vrátí na daních a odvodech sociálního a zdravotního pojištění a lidé také víc utrácejí.

O růstu platů by měli v brzké době jednat s odboráři společně všichni šéfové vládních stran. Termín schůzky zatím není znám.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

O zvýšení příjmů se nyní jedná před aktualizací takzvaného konvergenčního programu pro přijetí eura, který popisuje plánovaný vývoj veřejných financí v příštích letech.

EU požaduje deficit pod tři procenta. Loni poklesl na zatím nejnižší hodnotu a činil 0,4 procenta. Úroveň zadlužení by měla být pod 60 procenty HDP, loni dosahovala 41,1 procenta. Měla by dál klesat.

Počítá se s hospodářským růstem.

Odbory usilují o to, aby rozpočtový výhled na příští roky zohlednil pravidelné zvyšování výdělků a promítlo se to i do konvergenčního programu. Podle Středuly je potřeba "napravovat situaci z minulosti a podhodnocení práce".

K přibližování českých odměn k těm z vyspělých zemí jsou nutné "trvalé nárůsty", uvedl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist