Po dvouhodinovém jednání o sestavení staronové koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice na pražském magistrátu se vyjednávání zasekla. Důvodem je bývalý náměstek primátorky a současný předseda Strany zelených Matěj Stropnický, kterého chce Trojkoalice vrátit do rady.

ČSSD i ANO se tento požadavek nelíbí. Na všem ostatním se strany, které se na podzim loňského roku nerozešly v dobrém, už shodly. Podle náměstka primátorky a radního pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) se jednání zasekla na tom, kdo bude sedět za zelené v radě. "Už loni jsme sdělili, že máme ke spolupráci s panem Stropnickým určité výhrady. A to se nemění," řekl Dolínek, který také dodal, že se vyjednavači bavili hlavně o tom, jak předejít minulým chybám. "Proto se budeme více scházet a více spolu komunikovat," vysvětlil Dolínek.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) je i přes spor o obsazení rady s vyjednáváním značně spokojená. "Je to výrazný posun," řekla Aktuálně.cz a HN primátorka s tím, že se jim podařilo odstranit osobní neshody. "Na podobné nesmysly totiž není čas, my musíme především pracovat, a ne se dohadovat," uvedla primátorka.

"Opět se sejdeme hned po Velikonocích a já věřím, že tam už se nám podaří vše definitivně dořešit," dodala Krnáčová.

Koalice nefunguje od října

Bývalý náměstek primátorky Stropnický, který byl ze svého postu sesazen spolu s dalšími radními i za podpory koaličních partnerů loni v říjnu při takzvaném nočním masakru, na svém novém působení v radě nevidí nic špatného.

"Každý musí ustoupit v něčem a my jsme ústupek navrhli. Nabídli jsme, že už nebudu náměstek, i přesto, že na něj mají zelení nárok," řekl Matěj Stropnický, podle kterého by funkci náměstka dostal někdo jiný z Trojkoalice. Buď lidovci, nebo Starostové.

Náměstek může ze své funkce zastupovat primátorku, spolupodepisuje všechny tisky a může zdržovat některé návrhy, když se mu v něčem nezdají.

Definitivně se má rozhodnout v úterý a sociální demokraté i Trojkoalice jsou přesvědčení, že se vše stihne a strany se dohodnou.

Pokud se po měsících sporů udobřené strany v úterý dohodnou na obsazení rady, bude mít Praha s největší pravděpodobností staronovou vládu už příští čtvrtek. Koalice tak bude mít opět v 65členném zastupitelstvu těsnou většinu 33 hlasů. V současné době vládne Praze neúplná rada o sedmi radních, která má mít při plné sestavě 11 členů.