Hnutí ANO se nemíní smířit s návrhem sociální demokracie, která chce podle nich omezit podnikání šéfa hnutí a ministra financí Andreje Babiše. Špičky ANO po více než dvouhodinovém večerním jednání prohlásily, že návrh poslance Jana Chvojky (ČSSD) omezit v novele zákona o střetu zájmů podnikání ministrů porušuje koaliční smlouvu.

"Pokud budou koaliční partneři takto pokračovat, budou to oni, kdo může být zodpovědný za konec koaliční spolupráce," stojí v usnesení předsednictva ANO.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nikdo z členů předsednictva ale neodpověděl na otázku, kde je hranice toho, že by hnutí ANO začalo vážně uvažovat o vystoupení z koalice nebo by z ní dokonce vystoupilo.

"My preferujeme setrvání v této vládě, ale ne za každou cenu. Nelíbí se nám, že naši koaliční partneři se v některých věcech spojují s opozicí, to se mezi partnery nedělá," prohlásil předseda poslaneckého klubu a místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Pondělní usnesení předsednictva má celkem šest bodů. "Předsednictvo ANO se jednomyslně shodlo na tom, že vztahy v koalici jsou napjaté a intenzita kampaně koaličních partnerů proti ANO je v posledních týdnech velmi vysoká," zní první bod usnesení.

V dalším bodě ANO konstatuje, že návrh ČSSD, podaný jejím poslancem Janem Chvojkou, je opravdovým Lex Babiš a podle špiček hnutí jde o návrh na hraně ústavy, která zaručuje právo vlastnit majetek. Předsednictvo zároveň tvrdí, že tradiční strany chtějí zamezit přístupu úspěšných lidí do politiky a zakonzervovat ji jen pro profesionály.

Co je tedy v návrhu poslance ČSSD Chvojky, který tak rozzlobil předsedu Babiše i další členy vedení hnutí? "Veřejný funkcionář je povinen svůj vztah k obchodní korporaci ukončit bez zbytečného odkladu poté, co začal vykonávat svou funkci, nejpozději však do 60 dnů ode dne zahájení výkonu funkce," stojí v jedné části návrhu.

"Veřejný funkcionář nesmí být provozovatelem rozhlasového nebo televizního vysílání nebo vydavatelem periodického tisku ani společníkem, členem nebo ovládající osobou právnické osoby, která je provozovatelem rozhlasového nebo televizního vysílání nebo vydavatelem periodického tisku," pokračuje další část Chvojkova návrhu. Babišův Agrofert přitom vlastní kromě jiného i vydavatelství Mafra, které vydává například deníky MF Dnes nebo Lidové noviny.

Veřejným funkcionářem je myšlen člen vlády, což by se dotýkalo především Andreje Babiše. Podle návrhu by ale novela zákona začala platit až od dalšího volebního období.

Schůzka před samotnou mimořádnou schůzí

Zástupci koalice se ještě sejdou před středeční mimořádnou schůzí sněmovny a budou se dohadovat o tom, zda budou při hlasování postupovat společně. "Budeme apelovat na naše koaliční partnery, abychom postupovali jednotně," avizoval Faltýnek.

Předseda ANO Andrej Babiš po skončení zasedání mezi novináře nepřišel. Podle Faltýnka Babiš na zasedání předsednictva neřekl ani nic nového k Čapímu hnízdu, vše podstatné se chystá sdělit na středečním jednání sněmovny. 

Mimořádná schůze se uskuteční po tlaku opozice, která ji vyvolala kvůli pochybnostem o padesátimilionové evropské dotaci na Čapí hnízdo. Koaliční strany se celý minulý týden přely, zda program jednání podpořit. Lidovci byli pro, poslanci ČSSD váhali a zástupci ANO nesouhlasili.

Předsednictvo ČSSD v pátek doporučilo program schválit, Babiš rovněž prohlásil, že poslance svého hnutí vyzve, aby s programem vyslovili souhlas.

 

Text usnesení předsednictva hnutí ANO

Plný text usnesení z mimořádného zasedání předsednictva, které se konalo dnes večer v souvislosti se situací ve vládní koalici a s kauzou Farmy Čapí hnízdo:

1. Předsednictvo hnutí ANO se jednomyslně shodlo na tom, že vztahy v koalici jsou napjaté a intenzita kampaně koaličních partnerů proti ANO je v posledních týdnech velmi vysoká.

2. Opravdový LEX BABIŠ vymyslel až náš koaliční partner. Jde o návrh, který je na hraně ústavy, která podle článku 11 zaručuje právo vlastnit majetek.

3. Tradiční strany chtějí zamezit přístup do politiky úspěšným lidem a zakonzervovat ji jen pro profesionální politiky. Trendy v západní Evropě i Spojených státech jsou naprosto opačné.

4. Hnutí ANO nechce, aby další fungování vlády bylo negativně ovlivněno neustálými střety s koaličními partnery. Se svými partnery udělalo ve vládě za dva roky hodně práce, schválilo klíčové zákony. Ekonomice se daří, klesá státní dluh i nezaměstnanost, vracíme lidem peníze, které jim vzal Kalousek a ODS.

5. Současný návrh poslance Chvojky ale porušuje koaliční smlouvu, a pokud budou koaliční partneři takto pokračovat, budou to oni, kdo může být zodpovědný za konec koaliční spolupráce.

6. Předsednictvo hnutí doporučí poslaneckému klubu, aby podpořil program mimořádné schůze, i když je to účelová kampaň proti hnutí ANO a jeho předsedovi, ve které se spojily všechny tradiční strany. Předsednictvo hnutí zároveň vyjádřilo jednoznačnou podporu svému předsedovi.