Na Velikonoční pondělí přiletí do Česka na pozvání Miloše Zemana prezident Čínské lidové republiky Si Ťin-pching. S jeho návštěvou se ovšem pojí řada mimořádných bezpečnostních opatření, která zasáhnou převážně Pražany. Manévry ale budou menší než při návštěvě amerického prezidenta před sedmi lety.

"Policie žádá občany o shovívavost a trpělivost. Opatření jsou nezbytná k zajištění bezpečnosti nejen chráněných osob, ale i obyvatel a návštěvníků metropole," řekla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Bezpečnost čínské hlavy státu a delegace budou během pobytu v Praze hlídat stovky policistů z Útvaru pro ochranu ústavních činitelů a Útvaru pro ochranu prezidenta ČR, ale i z dalších útvarů.

Přesná čísla však nikdo zatím nechce z pochopitelných důvodů upřesnit. Už nyní je ale zřejmé, že čínského prezidenta bude střežit řádově méně policistů, než tomu bylo při návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy v roce 2009.

"Na zajištění bezpečnosti prezidenta Čínské lidové republiky se budou podílet stovky policistů," napsal v tiskové zprávě mluvčí Policejního prezidia Jozef Bocán. Americkou hlavu státu přitom před sedmi lety hlídalo na čtyři tisíce policistů a z bezpečnostních důvodů se svařovaly například i poklopy kanalizací. Jednotlivá opatření však policie odmítla komentovat a nechtěla ani dvě velké státní návštěvy srovnávat.

Každá návštěva je individuální

"Ono to úplně přesně srovnat nejde. Každá státní návštěva je individuální i kvůli velikosti delegace, a musí se tak posuzovat i s ohledem na politickou situaci ve světě," řekla mluvčí pražské policie Zoulová.

Čínský prezident přiletí na pražské Letiště Václava Havla v den největšího křesťanského svátku. Podle mluvčí letiště Mariky Janouškové se ale jeho přílet běžných cestujících nijak nedotkne.

"Pan prezident, pokud vím, půjde přes takzvaný terminál čtyři, což je terminál ministerstva obrany," řekla Janoušková, která také popsala, že během příletů podobně významných státních činitelů je na letišti vyhlášený motorový klid.

Znamená to, že kolem letadla si policie vymezí čistý okruh, v němž se nesmí letadlo se státníky potkat s žádným jiným letadlem.

Pražané a návštěvníci hlavního města musí mezi 28. a 30. březnem počítat s mnoha omezeními a uzavírkami. Policie kvůli tomu vyzývá primárně řidiče, aby během prezidentské návštěvy pozorně sledovali aktuální informace.

"Návštěva prezidenta s sebou přinese dočasná omezení silničního provozu, výluky MHD i uzavírky vybraných lokalit a veřejných prostranství či památek zejména v centru metropole," uzavřela Zoulová s tím, že konkrétní informace o omezeních a uzavírkách nebude policie předem zveřejňovat.

S Čínou se čeští politici a byznysmeni v poslední době výrazně sbližují, a to i díky prezidentovi Miloši Zemanovi, který komunistickou zemi už dvakrát navštívil. Do Česka díky tomu přitékají miliardové investice a během třídenní návštěvy podepíše Si Ťin-pching s českým prezidentem na dvě desítky smluv.