V Ústí nad Labem se rozpadla městská rada. Na členství v radě v pátek rezignovala starostka části Severní Terasa Renata Zrníková (nez.). Zrníková řekla, že mandát radní složila kvůli časové vytíženosti. Podle zákona o obcích je nejnižší možný počet radních pět, ústecká má už jen čtyři. Rada se v zastupitelstvu opírá o hlasy KSČM, ODS a ČSSD.

"Práce radního města je časově velmi náročná a bohužel tím v posledních týdnech trpěl úřad Severní Terasy," řekla Zrníková. Dodala, že prioritou pro ni je práce na Severní Terase. Ta má jako jediná ze čtyř ústeckých obvodů neuvolněného místostarostu, který tak práci na radnici nemá jako svou hlavní činnost.

"Obě funkce jsou velmi zodpovědné a není pro mě možné vykonávat je s vědomím, že se jim nemohu věnovat na maximum," doplnila Zrníková.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Už v únoru na post v radě města rezignovala starostka části Neštěmice Yveta Tomková. "Za stávající situace bohužel nemohu vykonávat funkci radního ve prospěch obyvatel města a naplňovat program, díky kterému jsem ve volbách získala jejich důvěru a podporu," řekla Tomková.

Rada města měla od loňského června namísto sedmi členů jen šest. Po rezignaci Tomkové a Zrníkové zůstali jen čtyři, a to primátorka Věra Nechybová a její náměstek Pavel Dufek a také náměstek Jiří Madar a Lukáš Konečný z Ústeckého fóra občanů (UFO). Nechybová uvedla, že o rezignaci Zrníkové oficiálně neví, protože v pátek nebyla na úřadě.

Později v prohlášení napsala, že důvody rezignace chápe. "Spolu jsme hovořily o tom, že se už dlouhodobě cítí přetížená a ráda by se věnovala zejména práci pro Severní Terasu. I když mě osobně tento její krok mrzí, samozřejmě jej respektuji," uvedla Nechybová. Dodala, že politici budou o vzniklé situaci a o jejím řešení jednat.

V Ústí nad Labem nefunguje standardní koalice. Menšina nezařazených a UFO měla díky podpoře ODS, KSČM a ČSSD v zastupitelstvu nejtěsnější většinu 19 hlasů. Potíže se objevily už na konci loňského roku, kdy na první pokus neprošel rozpočet města. Podporu získal až na druhý pokus.

Související