Dlouho očekávaná návštěva prezidenta Číny Si Ťin-pchinga by mohla přinést i personální změny na Pražském hradě. Podle informací Lidových novin by po skončení "čínské mise" mělo dojít k výměně kancléře Vratislava Mynáře.

Mynář totiž ani po třech letech v úřadu ředitele prezidentské kanceláře nemá bezpečnostní prověrku. Národní bezpečnostní úřad mu ji neudělil a kancléř neuspěl ani s následným rozkladem.

Návštěva prezidenta z říše středu by tak mohla být poslední velkou akcí Mynáře v roli prezidentského kancléře.

Podle LN prezident Miloš Zeman už prý nechce dál čekat, než Mynář potřebné potvrzení o prověrce dostane. Kancléř chce spor dovést k soudu. Zeman se chce prý distancovat od lidí, kteří by mu mohli kazit pověst, zvlášť proto, že s největší pravděpodobností bude chtít na post prezidenta kandidovat i za dva roky. V očích voličů by Zemana kauza kolem Mynáře mohla poškodit.

Údajně by měl Mynář křeslo ředitele prezidentské kanceláře vyměnit za post ředitele Správy pražského hradu. Vystřídal by tak ve funkci dlouholetého šéfa Ivo Velíška. Kancléř se LN odmítl k tomuto možnému scénáři vyjádřit.

V roli prezidentského kancléře by Mynáře mohl vystřídat Jan Novák, který nyní vede hradní sekci administrativy a bezpečnostní odbor, kde po skandálu s trenýrkami nahradil Jana Fulíka.

Výměna Mynáře za Nováka by však mohla být jen tahem z bláta do louže. Novákovi stejně jako Mynářovi chybí bezpečnostní prověrka na stupeň tajné či přísně tajné.

Související