Ministr financí Andrej Babiš se distancuje od podezřelých kroků svého náměstka Tomáše Vyhnánka, který v lednu nechal v Bruselu tajně zjišťovat detaily k vyšetřování dotační aféry Čapí hnízdo. Kauzy, která ohrožuje Babišovu politickou budoucnost. "Jednal z vlastní iniciativy," odmítl Babiš, že by si sám u Vyhnánka vyzvídání objednal. 

Současně ale Babiš nevidí nic zvláštního na tom, že Vyhnánek při své akci obešel své dva podřízené ředitele a pátrání svěřil napřímo řadové referentce Barboře Boschat. "Předpokládám, že komunikace s podřízenými je dovolenou formou spolupráce," uvedl Babiš. Proč se náměstek obrátil právě na úřednici Boschat, prý Babiš neví. "A ani mi to nepřísluší hodnotit," podotkl ministr.

Náměstek Vyhnánek dosud nevysvětlil, proč oslovil právě referentku Boschat. A proč ji nechal napsat e‑mail Evropskému úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který vyšetřuje podezření z padesátimilionového dotačního podvodu při stavbě středočeské farmy Čapí hnízdo s luxusním hotelem, která patří pod Babišův koncern Agrofert.

Vyhnánek od pondělka nereaguje na telefonáty ani SMS. V neděli jen ve stručném tiskovém prohlášení uvedl, že si chtěl v Bruselu ověřit zprávy z médií o mezinárodním vyšetřování.

E‑mailový dotaz české referentky na vývoj kolem Čapího hnízda však nebyl standardní a úředníky v Bruselu zarazil. Mimo jiné proto, že by se vedení ministerstva mohlo dostat k citlivým informacím, například kudy policie vede vyšetřování. Jak v pondělí informoval časopis Reportér, evropští úředníci proto obratem napsali žádost o vysvětlení nadřízenému Barbory Boschat, šéfovi oddělení kontroly dotací Ladislavu Janákovi.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zaskočený Janák vše začal prošetřovat s nadřízenou Martinou Uhrinovou. Ani ta o ničem nevěděla. Oba ředitelé to vyhodnotili jako porušení zákona a sepsali oficiální stížnost. Na ministerstvu financí ale narazili na nezájem cokoliv objasnit. Předali proto v minulých dnech podnět Janu Kněžíkovi na Úřad vlády, který vyšetřuje všechna podezření vysoce postavených úředníků.

Janák s Uhrinovou se mezitím stali nepohodlnými a z ministerstva nejspíš odejdou. Jak napsaly úterní Hospodářské noviny, na jejich místa se uskuteční podle služebního zákona plánované výběrové řízení, při němž budou mít hlavní slovo lidé, které oba naštvali. Zejména náměstek Vyhnánek.

Oba úředníci se ke kauze odmítají vyjadřovat. Nyní sedí na klíčových místech. Nejenže střeží poctivé rozdělování evropských dotací, ale půjdou přes ně i zprávy bruselských vyšetřovatelů o kauze Čapí hnízdo. Z dokumentů bude možné vyčíst, na co všechno přišli. Mají přitom se svolením státního zástupce přístup i do policejních spisů. Bude tedy v zájmu ministra Babiše mít na těchto pozicích loajální úředníky.

"Všudypřítomný konflikt zájmů se může promítat i do řízení ministerstva financí," tvrdí Babišův největší politický rival Miroslav Kalousek z opoziční TOP 09, která spolu s ODS nechala kvůli kauze Čapího hnízda svolat na příští středu mimořádnou schůzi poslanců.Babiš tají detaily vlastnictví společnosti Farma Čapí hnízdo, která nyní patří pod jeho koncern Agrofert.

V roce 2008 dosáhla na padesátimilionovou dotaci z evropských fondů. Tehdy ale oficiálně pod Agrofertem nefigurovala. 

Policie i evropští vyšetřovatelé teď zkoumají podezření z podvodu: zda to nebyl jen trik, jak dotaci získat, protože velké podniky typu Agrofertu na ni neměly nárok.