České nemocnice jsou životně závislé na zahraničních lékařích. Ukazuje to nová statistika Česká lékařské komory (ČLK), podle které je každý devátý doktor, který u nás v nemocnici pracuje, cizinec. Vedení komory tvrdí, že by bez jejich pomoci české zdravotnictví zkolabovalo.

Podle nových dat, která předložil prezident ČLK Milan Kubek, pracuje v Česku 2557 lékařů z ciziny. Největší část, bezmála dva tisíce, je ze Slovenska. Za nimi následují doktoři z Ukrajiny, Ruska, Běloruska a Polska.

"Situace je kritická. A to ještě českému zdravotnictví pomáhají kolegové z ciziny. Jak lékaři, tak zdravotní sestry jsou ve stresu kvůli množství hodin a práce, které musí odvádět. Hrozí, že i oni odejdou," řekl mluvčí lékařské komory Michal Sojka.

Počet lékařů z ciziny roste

Zatím ale počty lékařů ze zahraničí rostou. Podle údajů předložených lékařskou komorou pracovalo před dvaceti roky v Česku 518 doktorů-cizinců. Po deseti letech jich bylo třikrát tolik a dnes jich je pětinásobně více.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Řada nemocnic je závislá na práci cizinců a kvůli nedostatku personálu jsou v nich zavírána klíčová oddělení, například interna nebo pediatrie," prohlásil Kubek.

Lékařská komora chce zveřejněnými daty také ukázat, že v českém zdravotnictví chybí peníze. A tuzemští doktoři kvůli tomu odchází pracovat do zahraničí. Kubek uvedl, že ve státní nemocnici v Česku mají lékaři plat bez odměn za přesčasy v průměru okolo 23 tisíc korun. V Německu, kde nyní pracuje přes 940 Čechů, si vydělají zhruba pětkrát více. Podle Kubka navíc přes sto českých lékařů pracuje také v Rakousku a více než 1200 ve Velké Británii.

Ministr: Superrychlá řešení neexistují

ČLK již minulý týden upozornila na to, že v krajských nemocnicích, s výjimkou Prahy, chybí přes 800 doktorů. Nejkritičtější je situace na severní Moravě a ve středních Čechách. Podle zástupců lékařské organizace se zdravotnictví rozpadá a komora už nemůže garantovat kvalitní dostupnou péči.

Nemocnice ohrožuje také akutní nedostatek sester, ty často odcházejí nejen do zahraničí, ale i úplně mimo obor. Chybějící personál pak podle Kubka vede k tomu, že lékaři a sestry, kteří v nemocnicích zůstali, jsou přetěžováni a pracují přesčas v takové míře, že je porušován zákoník práce. "Skutečný nedostatek lékařů je tedy mnohem vyšší. Přepracovaní lékaři častěji chybují," uvedl.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz zareagoval slovy, že situace není tak vážná. "Obávám se, že superrychlá řešení neexistují a já je nemám. Zdravotníky musíme pro tento obor získat a musíme dbát o to, aby vystudovali. A musíme jim zvýšit platy," prohlásil Němeček.