Dva vedoucí úředníci ministerstva financí si stěžují na nezákonnosti, které se v resortu podle nich dějí kvůli dotační kauze Farmy Čapí hnízdo. Ta patří jejich nejvyššímu nadřízenému ministru financí Andreji Babišovi. O kauze informuje nové vydání magazínu Reportér.

V oficiálních záznamech, které má Reportér k dispozici, úředníci upozorňuji, že na příkaz Babišova náměstka Tomáše Vyhnánka resort letos v lednu tajně vyzvídal informace z bruselského Úřadu pro potírání podvodů OLAF, který dotační kauzy kolem Agrofertu nyní prověřuje. Na pokyn náměstka Vyhnánka se podle nich také nezákonně zjišťovaly i údaje z interních systémů ministerstva, což bylo proti standardním předpisům.

Stížnosti podali vedoucí oddělení Ladislav Janák a ředitelka odboru ministerstva financí Martina Uhrinová. Oba jsou zodpovědní za analýzu a hlášení nesrovnalostí při čerpání dotací z Evropské unie. Úředníci zjistili, že Vyhnánek pověřil zjišťováním údajů jejich referentku Barboru Boschat, aniž by to její bezprostřední nadřízení věděli.

"Pokud by informace (z Bruselu) obdržela, byla by schopná varovat kontrolovanou stranu, tj. společnost Agrofert, o plánované kontrole, včetně jejího zaměření a konkrétních osob, které ji budou za úřad OLAF provádět. Ing. Boschat by se také mohla stát členkou této kontrolní mise, o což úřad OLAF obvykle naše oddělení žádá, a kontrolu na místě ovlivnit, či kontrolované straně nebo dalším subjektům a osobám poskytovat z tohoto úkonu informace," stojí v jednom z úředních záznamů.

Janák a Uhrinová se snažili případ vyřešit zákonnými cestami uvnitř resortu, ale protože narazili na nezájem, obrátili se v únoru na prošetřovatele Úřadu vlády Jana Kněžínka, který se má podle nového zákona o státní službě zabývat podezřením o selhání členů vlády nebo dalších vysoce postavených činitelů. Kněžínek nechtěl případ jakkoliv komentovat.

Z dokumentů, které Kněžínkovi předali úředníci, navíc vyplývá podezření, že si ministr Andrej Babiš nechává tajně lustrovat maily některých svých zaměstnanců. Tiskový odbor v reakci na to uvedl, že "ministr takový přístup k mailům nemá". A dodal, že nemá k dispozici oficiální stížnost úředníků, proto se k ní zatím nebude vyjadřovat.

Jmenovaní úředníci i ostatní aktéři odmítli záležitost komentovat, píše s dalšími detaily magazín Reportér.