Ženy v Česku každý měsíc dostávají skoro o 6500 korun nižší platy než muži. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto dá 400 milionů korun z eurofondů na to, aby se rozdíl mezi odměňováním snížil.

O peníze se od čtvrtka mohou hlásit neziskovky, ale i města, kraje nebo podnikatelé, kteří chtějí ženám radit a vzdělávat je. Dotaci mohou získat i projekty, jež zapojí více mužů do péče o děti.

"U nás bohužel stále máme nízkou úroveň slaďování rodinného a profesního života, také pořád přetrvává stereotyp muže jako živitele rodiny, čímž jsou zdůvodňovány jejich vyšší platy,“ uvedla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).

Ministryně připomněla, že český 22procentní rozdíl v odměňování mužů a žen je třetí nejhlubší v Evropské unii. Nově se na nerovné platy zaměří také inspekce práce, která právě dokončuje metodiku kontrol. "Na jaře chceme spustit velkou akci, která se na toto zaměří,“ řekla ministryně s tím, že je ale potřeba, aby ženy samy inspekci hlásily, když zjistí, že za stejnou práci berou méně než jejich mužský kolega.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle Marksové nerovnost ve mzdách ohrožuje hlavně ženy samoživitelky a později seniorky, které mívají nižší důchod, protože část života nepracovaly a staraly se o děti. "Ženy, které rodí a vychovávají budoucí generace, jsou za to 'po zásluze' odměňovány,“ podotkla Marksová.

Dodala, že ženy, které se cítí platově diskriminované a obrátí se na soud, málokdy uspějí. "Soudy neumějí zacházet s antidiskriminačním zákonem a tyto ženy velmi často prohrávají. I toto by mohla změnit naše kampaň,“ doufá ministryně.