Společnosti ze skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) se budou moci dál ucházet o veřejné zakázky.

Opoziční TOP 09 v pátek ve sněmovně neprosadila úpravu, podle které by se do soutěží nemohly hlásit firmy, v nichž má člen vlády nejméně desetiprocentní podíl. Dolní komora návrh odmítla v dílčím hlasování o novém zákonu o zadávání veřejných zakázek. Pro bylo 77 ze 162 přítomných poslanců, ke schválení bylo nutných 82 hlasů.

Dvojitá loajalita Andreje Babiše - čtěte ZDE

Přestože se k návrhu přihlásilo několik stran včetně koaličních lidovců, Babiše nakonec zachrání ČSSD. "Nemáme závazné hlasování, ale klub se shodl, že bychom pro tento návrh hlasovat neměli," uvedl poslanec za ČSSD Jiří Dolejš.

Podle šéfa klubu Romana Sklenáka bylo rozhodnutí jednomyslné. "My si nejsme vůbec jistí, že ten návrh poslance Plíška je v souladu s evropskou legislativou a názorem Evropské komise. To je jediný důvod, proč tento návrh nepodpoříme," komentoval to Sklenák.

Kvůli tomu, že se ČSSD na poslední chvíli rozhodla Babiše podpořit, se ve sněmovně strhla vzrušená debata. Podle zástupců ČSSD Plíškův návrh nic neřeší a lepší bude Babišovo podnikání vyřešit prostřednictvím zákona o střetu zájmů.

"Sociální demokracie je připravena hlasovat tak, aby se zpřísnil zákon o střetu zájmů a zpřísnily se podmínky, které se týkají podnikání členů vlády. Nebudeme to dělat v zákoně o zadávání veřejných zakázek, protože je to sporné," uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

"Poděláte se zase, jako jste se podělali desetkrát předtím," řekl sociálním demokratům předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Tím rozčílil sociálního demokrata Jaroslava Foldynu: "Sociální demokracie se nepodělala, to si vyprošuji. Tohle je jen snaha vytvářet nesoulad v zemi, kde všechno funguje."

Babišův střet zájmů

Sociální demokraté Babišovi pomohou, ačkoliv v posledních dnech začali s mediálními útoky právě na jeho střet zájmů a jeho byznys. Rozjeli předvolební kampaň Stát není firma a přislíbili podporu jinému poslaneckému návrhu, který by zakázal ministrům vlastnit významné podíly ve firmách.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"V okamžiku, kdy dochází k propojování politické, ekonomické a mediální moci, už v demokracii kontrola nefunguje.

Takže já se přimlouvám za to, abychom skutečně mediální moc oddělili od té politické, abychom ekonomickou oddělili od té politické," řekl ve čtvrtek ve sněmovně premiér Bohuslav Sobotka.

V případě zákona o veřejných zakázkách, který je jednou z nejdůležitějších norem Sobotkova kabinetu, se ale bojí zasahovat. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová totiž varovala, že Plíškova změna by mohla narazit u Evropské komise a ohrozit čerpání evropských dotací. Zákon musí platit nejpozději v dubnu.

"Tento zákon je velice důležitá norma pro celou Českou republiku, cílem je zajistit férová pravidla pro výběr dodavatele. Právě spravedlivou a rovnou soutěží lze dosáhnout hospodárnosti a efektivity ve veřejných investicích," uvedla ministryně na začátku projednávání.

Podle autora pozměňovacího návrhu Plíška je ale argumentace ministryně chybná. Nechal si zpracovat vlastní analýzu, podle které je změna v souladu s evropským právem. "Členské státy mohou stanovit další pravidla pro vyloučení účastníka," uvedl Plíšek.