Vládní koalice ve středu ve sněmovně i přes obstrukce pravice prosadila schválení elektronické evidence tržeb. Pravice hrozí ústavní stížností jak kvůli procesu schvalování, tak kvůli obsahu zákona. Jako první se do evidence zapojí hotely a restaurace, a to zřejmě už od listopadu. Záleží na tom, kdy zákon vyjde ve sbírce. Ještě ho musí schválit Senát a podepsat prezident.
V systému bude každá tržba podnikatele ve chvíli zaplacení zaevidována pomocí internetu na centrálním místě. Podnikateli obratem přijde kód, který zákazníkovi vytiskne na účtenku.
Existence zákona je pro vládní koalici jednou z nejdůležitějších věcí. Už v koaliční smlouvě z prosince 2013 mluvily ČSSD, ANO a KDU-ČSL o "efektivní kontrole vykazovaných tržeb z maloobchodního prodeje zboží a služeb". Hlavní obhájce zákona Andrej Babiš navíc loni v říjnu slíbil rezignaci, pokud EET nebude fungovat a koalice jej vyzve k odchodu.
On-line reportáž
Na začátku přednáší svůj proslov ministr financí Andrej Babiš, kde shrnuje důvody, proč vláda EET prosazuje. Hlasování by mělo začít v 11 hodin.
I když je velice pravděpodobné, že poslanci dnes EET přijmou, opozice stále doufá, že k tomu nedojde. Předseda ODS svůj tweet směroval k vládní KDU-ČSL.
Rád bych věřil, že alespoň poslanci @kducsl ještě zcela neztratili zdravý rozum a nebudou se dnes podílet na pošlapávání zákonů ČR. #EET
— Petr Fiala (@P_Fiala) 10. Únor 2016
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a předseda ODS Petr Fiala vysvětlovali, proč opozice prováděla obstrukce během hlasování. Odmítli nařčení, že chtěli zablokovat fungování sněmovny, hlavním důvodem obstrukcí v případě služebního zákona i EET prý bylo, aby s opozicí vláda vůbec jednala.
Zatímco poslanci řeší obstrukce ve sněmovně, přečtěte si, co dnes o obstrukcích píše komentátor HN Jindřich Šídlo.
"Obstrukce si dříve nebo později zkusí každý, kdo se někdy ocitne v opozici a frustrovaně prohrává jedno hlasování za druhým − samozřejmě kromě hnutí ANO, kterému opoziční zkušenost zatím chybí, což docela oslabuje jeho demokratické instinkty. Ostatní už tuší, že volby se nejen vyhrávají, ale taky chápou, že obstrukce je riskantní taktika, která vám vůbec nemusí přinést to, co od ní čekáte: tedy vděk voličů. Poslanci TOP 09 i ODS to poznávají právě teď." Více čtěte v komentáři Jindřicha Šídla.
Zástupci opozice si stěžují, že přijetím EET v 11 hodin poruší vláda jednací řád sněmovny. Bylo zmíněno i možné přešetření přijetí EET Ústavním soudem.
Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák hájil postup koalice, která prosadila pevný čas pro hlasování o zákonech. Pravice jej označuje za porušení jednacího řádu a mluví o ústavní stížnosti. Sociální demokracie podle Sklenáka nezpochybňuje obstrukce jako nástroj opozice, po určité době ale musí podle něho skončit, aby se nestaly destrukcí. "Jsme svědky permanentní obstrukce TOP 09 a ODS, hraničí se zpochybňováním parlamentní demokracie," řekl.
Proti Sklenákovým slovům se ohradili předsedové TOP 09 a ODS Miroslav Kalousek a Petr Fiala. Fiala zdůraznil, že diskuse se vede jen o jednom zákoně na mimořádné schůzi. "Žádné drama se v Poslanecké sněmovně nekoná," řekl Fiala. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že jde o první případ, kdy se násilně ukončila sněmovní rozprava.
Připomeňte si video DVTV. Hrozí zavedení Velkého bratra, který bude sledovat dění v podnikatelské sféře, varuje podnikatel Bábek. Cílem je vyloučit nekalou konkurenci, která stojí na krácení tržeb a neodvádění daní, oponuje Hornochová. Více zde.
Poslanec opoziční TOP 09 a Starostů František Laudát EET označil za balkánské opatření, které poškodí živnostníky. Proti živnostníkům se postavily režimy již v meziválečném Německu, za komunistické totality v Československu a nyní znovu, míní poslanec. Podle něj vzniká "nová soudobá národní fronta".
Jeho slova krizioval sociálnědemokratický poslanec Vítězslav Jandák. Řekl, ať opozice dá šanci hlasovat o EET, jako se navzdory sociální demokracii hlasovalo o církevních restitucích.
Opoziční poslanec za ODS Radim Holeček zpochybňuje IT zabezpečení EET. Připomněl, že odborníci ve výboru sněmovny prohlásili, že při současném šifrování si "hackeři budou pro data chodit jako do sámošky".
Andrej Babiš tvrdí, že "v Evropě jsme snad jedni z posledních, kdo #EET nemá..."
— ODS (@ODScz) 10. Únor 2016
Lež.
Zdroj mapy: ČT pic.twitter.com/OHo56XMUrJ
Redaktor HN Václav Dolejší na Twitteru zavtipkoval na téma EET a filmu Vrchní prchni.
Polívčička byla? A s EET, nebo bez? pic.twitter.com/ez9vr5dbrb
— Václav Dolejší (@VacDol) 10. Únor 2016
Poslanec Petr Bendl (ODS) kritizoval EET, prý způsobí, že malí vlastníci podniků zmizí. Místo hospody, kterou by vlastnil jeden hospodský, budou v Česku jen netransparentní řetězce desítek či stovek podniků se sídlem v daňovém ráji, například na Bahamách.
"Tady se budou dostávat obrovská data do systému. Tato vláda není schopna udržet ani informace od zpravodajských služeb, bude schopna udržet informace, které bude mít pod palcem pan ministr Babiš?" ptá se opoziční poslankyně Jana Černochová (ODS).
Tohle je zajímavé - partnery webových stránek o e-tržbách jsou firmy: MasterCard, Makro, Sodexo, ČSOB, Vodafone a Vectron (výrobce pokladen)
— Václav Dolejší (@VacDol) 10. Únor 2016
"V poslanecké frakci TOP 09 - Starostové je stále 14 členů, kteří nevyčerpali svůj čas, i ten, který jste jim zkrátili. My jsme proti tomu neprotestovali, máte na to právo podle řádu. Podle mého názoru nemáte právo na to, abyste řekli těmto 14 poslancům, že jim upřete toto právo, které jste zkrátili. Většina z nich má připraven návrh, který je možné předložit ve třetím čtení a o kterém by se mělo hlasovat. Jestliže by jim bylo upřeno ústavní právo tyto návrhy vznést, ocitli jsme se zcela mimo zákon a mimo prostor demokratické diskuse. Kolegové, ještě jednou vás žádám, aby těmto 14 lidem bylo umožněno vyčerpat svůj diskusní prostor, který jste jim sami určili," prohlásil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Blíží se 11. hodina, čas hlasování a opoziční poslanci se pokouší přesvědčit vládu, že by se mělo hlasovat o návrzích některých opozičních politiků.
Zbyněk Stanjura (ODS) podal námitku proti předsedovi sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD). Podle Stanjury nemohlo být hlasováno o návrhu, který nikdo nepodal. Námitku podal také Miroslav Kalousek (TOP 09). "Nedělejte z toho úplný Agrofert, pane kolego," řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) vyzval k hlasování o ukončení debaty, návrh byl přijat, bude se hlasovat o návrhu EET.
Poslanci hlasovali o námitkách opozičních poslanců Stanjury a Kalouska. Sněmovna je nepřijala.
Sněmovna nepřijala hlasování o opakování druhého čtení.
Mám námitku proti hlasování o mé námitce k předchozí námitce.#EET
Zbyněk Stanjura (ODS) podal další námitku proti předsedovy sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD). Cituje ze sněmovního řádu: "Předseda klubu a předsedající mohou přerušit jednání sněmovny, to můžou učinit bez rozpravy. Hlasovali jsme o přerušení schůze? Nehlasovali. Nedělejte z nás blázny."
Podle Hamáčka lze tento postup analogicky použít i pro další legislativní postupy. Stanjura s tím nesouhlasí.
Poslanci hlasovali o další námitce poslance Zbyňka Stanjury (ODS). Sněmovna ji opět odmítla.
Miroslav Kalousek (TOP 09) prohlásil, že předseda sněmovny Hamáček jednal protizákonně a uvádí poslaneckou sněmovnu v omyl. "Podle mě to nebyla chyba, ale úmysl. To je důvod, abyste odstoupil z místa předsedy sněmovny," řekl Kalousek.
Sněmovna návrh Miroslava Kalouska (TOP 09) na návrh odvolání předsedy sněmovny odmítla.
Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik žádá o půlhodinovou přestávku pro klub komunistických poslanců před hlavním hlasováním.
Po další kritice ze stany předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska sněmovna pokračuje v hlasování o procedurách hlasování.
Sněmovna vyhlásila přestávku na žádost poslaneckého klubu KSČM. Hlavní hlasování začne v 11:55.
Už během hlasování o pozměňovacích návrzích poslanci opozičních pravicových stran ODS a TOP 09 opustili sněmovní sál.
"Byli jsme svědky znásilnění jednacího řádu. Byla porušena tradice českého parlamentarismu. Byl porušen zákon, když řada poslanců nemohla vystoupit a vyjádřit se a vládní většina rozhodla, že nemají právo o tom návrhu mluvit. To všechno je naprosto nepřijatelné," řekl během přestávky předseda ODS Petr Fiala. Dodal také, že se ODS hodlá obrátit na Ústavní soud.
"Když se podíváme tabuli, je tam 47 přihlášených poslanců," upozornil poslanec Zbyněk Stanjura (ODS). O EET se prý mohlo ještě jednat minimálně 84 minut. Krizitoval také postup předsedy sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD).
"Podklady pro ústavní stížnost shromažďujeme a vládní koalice nám jich poskytla moc. Budeme postupovat s TOP 09 a podáme ji v první chvíli, tedy až případně vyjde ve sbírce zákonů schválený zákon o EET," řekl Petr Fiala.
"Nevěřím, že by Ústavní soud nepřijal naše argumenty. Představte si to, že vládní většina rozhoduje o tom, že zazněly všechny argumenty. Jak to může vědět? To není demokracie, to není naprosto přijatelné," řekl dále předseda ODS.
Kolikrát ještě dneska uslyšíme termín "znásilnění demokracie"?
— Václav Dolejší (@VacDol) 10. Únor 2016
Opozice pokračuje ve vyjádřeních, ve kterých kritizuje postup ve sněmovně. "Tato situace nemá obdoby v českém parlamentarismu. Poprvé od listopadu 1989 se stalo, že celá řada poslanců neměla možnost projevit nejenom svůj názor, ale celá řada poslanců neměla možnost předložit návrhy, které měli připraveny a které třetí čtení umožňuje předložit," řekl předseda TOP 09.
Sněmovna asi rozdělí zavádění elektronické evidence tržeb do čtyř fází místo původně navrhovaných tří. Rozhodla o tom dnes v dílčím hlasování, když podpořila koaličně dohodnutý návrh lidovce Jaroslava Klašky.
Klaškův pozměňovací návrh se týká zejména řemeslníků. Údaje o tržbách by měli posílat do centrální evidence jako poslední, zřejmě až od května 2018. Evidence tržeb dopadne nejprve na restaurace a hotely, a to patrně od letošního listopadu. Po třech měsících přibude maloobchod a velkoobchod, předpokládá norma. Všechna ostatní odvětví vyjma řemeslníků by měla začít evidovat tržby od 16. měsíce od účinnosti zákona, pravděpodobně od března 2018.
Pauza vyměřená pro poslanecký klub KSČM skončila, sněmovna začne hlasovat o elektronické evidenci tržeb.
Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik prozatím představuje pohled KSČM na EET, obstrukce i kontext celého hlasování. Komunisté budou podle něj hlasovat jednotně - strana se hlasování zdrží.
Poslaneckou sněmovnou prošel návrh na zavedení elektronické evidence tržeb.
Ze 145 přítomných poslanců 105 hlasovalo pro, tři proti, zbylí se zdrželi.
Konečně schváleno! EET omezí šedou ekonomiku, zamezí krácení daní a podpoří poctivé podnikatele.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 10. Únor 2016
Dnešní den je černým dnem pro české živnostníky a podnikatele. Schválení zákona o #EET tržeb bylo dosaženo protiprávním postupem.
— Petr Fiala (@P_Fiala) 10. Únor 2016
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) se vyjádřil ke slibu opozice, že se pokusí přijetí EET napadnout u ústavního soudu.
Byt na miste opozice, k tomu Ustavnimu soudu se zas tak moc nehrnu...
— Robert Pelikán (@RPelik) 10. Únor 2016
Jen díky porušení zákona si koalice schválila EET. ANO, když soupeř změní pravidla, je obrana nemožná. Tak uvidíme, co na to Ústavní soud.
— Zbyněk Stanjura (@Zbynek_Stanjura) 10. Únor 2016
"Opozice měla velký prostor, odpověděl jsem na všechny dotazy, už jsme se ale točili v kruhu. Je dobře, že to skončilo," řekl ministr Andrej Babiš (ANO) novinářům.
Komunisté se k stížnosti pravicové opozice u ústavního soudu nepřipojí. Novinářům to po hlasování řekl předseda strany Vojtěch Filip.
Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost.
Naše on-line reportáž z dnešního přijetí elektronické evidence tržeb končí. Tématu se budeme věnovat nadále, přečíst si například můžete:
Manuál k použití EET: Co si musí podnikatelé pořídit? Jaké hrozí sankce?
Komentář: Teď je budoucnost elektronické evidence tržeb v rukou zákazníků
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist