Inspektoři, kteří podle zjištění HN na jaře vyrazí do firem kontrolovat rovné odměňování mužů a žen, už dnes sbírají na trhu práce hříšníky.

Problematické bývají již inzeráty nabízející pracovní posty. Pokutu si v posledních letech vysloužila například restaurace shánějící "usměvavé servírky", ale i Univerzita Karlova za své hledání mladých asistentů pro matfyz.

Podle zákona by všichni uchazeči o pracovní místo měli mít stejnou startovací pozici. "Stále ale dochází ke znevýhodnění osob na trhu práce, nejčastěji z hlediska věku a pohlaví. Když někdo takový inzerát vydá, máme přímý důkaz," říká náměstek generálního inspektora práce Jiří Macíček. Jeho úřad prý aktivně sleduje internetové portály a reaguje i na podněty zvenčí. Nejčastější přešlapy jsou podle něj formulace typu "nechceme ženu", případně "nechceme ženu určitého věku".

Jedna firma například zveřejnila na portálech Jobs.cz a Práce.cz inzerát, že hledá prodavačku s reprezentativním a vřelým vystupováním ve věku mezi 25 až 35 lety. Za diskriminaci z hlediska věku a pohlaví pak dostal tento zaměstnavatel pokutu 75 tisíc korun.

Stejně jako inzerát znějící: "Steak restaurant nabízí práci šikovné, usměvavé a spolehlivé servírce. Věk od 20 do 35 let. Nástup ihned. Příjemný mladý kolektiv."

Pokutu 50 tisíc musela zaplatit i Univerzita Karlova za inzerát hledající "mladé odborné asistenty" pro Matematicko-fyzikální fakultu do věku 30 let.

HN Karlovu univerzitu kvůli pokutě kontaktovaly, instituce se však do uzávěrky k případu, který potvrzuje Inspektorát práce, nevyjádřila.

Za loňský rok inspektoři zkontrolovali celkem 118 společností nebo podnikatelů a v 66 případech označili inzerci za diskriminační. "Za porušení v této oblasti uložily inspektoráty loni devět pokut v celkové výši 159 tisíc korun, v řízení je v současnosti dalších 33 pokut," doplňuje Macíček.

Podle jeho statistik nejčastěji chybují malé firmy do deseti lidí, z oblasti maloobchodu, velkoobchodu nebo pohostinství, největší "hříšníci" jsou potom na území Prahy.

Odborníci na personalistiku říkají, že nejde o jednání, které by bylo úmyslně urážlivé, ale spíše o neznalost. "Inzerát odněkud zkopírují a nepřemýšlí nad tím," říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik a mluvčí společnosti LMC, která provozuje dva největší portály s pracovními inzeráty Jobs.cz a Práce.cz.

Přestože neexistuje žádná statistika, diskriminaci podle jeho zkušeností nejčastěji čelí lidé starší 50 let. "Do očí bijící klišé je formulace "nabízíme mladý dynamický kolektiv". Když to vidí starší člověk, o místo se pak ani většinou neuchází," říká. Zvláště ohrožené jsou pak ženy, které se zaměstnavatelé zdráhají přijmout hlavně proto, že je v Česku silně zakořeněný stereotyp ženy jako matky a pečovatelky o děti.

V inzerátech se také podle něj často objevuje požadavek na perfektní ovládání českého jazyka, přestože to člověk pro výkon dané pozice nepotřebuje.

"Když to požadují například od zahradníka nebo svářeče, nedává to smysl," doplňuje.

Jelikož se na portálech měsíčně objevují desítky tisíc inzerátů, nemohou je prý správci všechny procházet a upozorňovat jejich autory na chyby. Podle Dombrovského se ale snaží školit firmy v tom, jak inzerát správně napsat a čeho si u uchazeče všímat.

Ať už ale v inzerátu zaměstnavatel zmíní, že hledá "muže do 25 let", nebo ne, stejně se nakonec ve výběrovém řízení rozhodne podle svého. Diskriminace je všeobecně obtížně prokazatelná. Podobně komplikovaně se budou prokazovat i nerovné platy mezi muži a ženami, což stát plánuje od jara kontrolovat v mnohem větší míře.

"K tomu, abychom prokázali, že jde o diskriminaci z hlediska pohlaví, musíme mít vedle sebe muže a ženu na absolutně stejných pozicích, se stejnou pracovní náplní a musíme dokázat, že muž dostal vyšší plat a že za tím není nic jiného než pohlaví," dodává Jiří Macíček s tím, že rozdílnou odměnu může zaměstnavatel zdůvodnit třeba vyšší výkonností muže.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se