Předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou může vláda postavit mimo službu, aniž by složila služební slib. Ve čtvrtek to řekl náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký.

"Každý státní zaměstnanec, který je stíhán za určitou kategorii trestného činu, má být postaven mimo výkon služby. To může předcházet složení služebního slibu," uvedl Postránecký.

Je podle něj možné, že spor okolo Vitáskové skončí před soudem.

Vláda v pondělí projednala materiál, podle něhož šéfka ERÚ spadá pod služební zákon. Vitásková to ale odmítá a nechce složit služební slib.

Vitásková by neměla dostávat pokyny od vlády, myslí si Zeman

Prezident Miloš Zeman je proti tomu, aby Vitásková dostávala pokyny přímo od vlády. Pokud k tomu dojde, dá podnět k Ústavnímu soudu. Řekl to Parlamentním listům.

Ministerstvo vnitra je přesvědčeno, že Vitásková spadá pod služební zákon a jejím služebním orgánem je vláda. Předsedkyně ERÚ má však za to, že podléhá energetickému zákonu, podle kterého ji může odvolat pouze prezident. Zeman za ní zatím stojí.

Hlava státu v odpovědích na dotazy čtenářů serveru uvedla, že případ Vitáskové považuje za složitý proto, že se "dějí pokusy zařadit ji pod služební zákon, takže by dostávala pokyny přímo od vlády". Proti takovému postupu je Zeman připraven se postavit. "Cituji směrnici Evropské unie, která zakazuje, aby pracovníci jakéhokoli regulačního úřadu přijímali pokyny od vlády; a pokud k tomu dojde, podám příslušný podnět k Ústavnímu soudu," uvedl prezident.

Situací kolem Energetického regulačního úřadu, kterou komplikuje nesoulad mezi služebním a energetickým zákonem, se opakovaně zabývala i vláda. Podle materiálu ministerstva vnitra, který v pondělí dostala pro informaci, spadá Vitásková pod služební zákon a do 1. března musí složit služební slib, jinak zanikne její služební poměr. Pokud ale slib složí, tak podle služebního zákona nebude moci funkci vykonávat kvůli tomu, že čelí obvinění. Vitásková je proti takovému výkladu a tvrdí, že služební slib nesloží.

Předsedkyně ERÚ čelí spolu s dalšími devíti lidmi obžalobě v případu, který projednává brněnský krajský soud.

Podle obžaloby se dopustila zneužití pravomoci v souvislosti s výstavbou dvou solárních elektráren v Chomutově, které údajně dostaly od ERÚ povolení k provozu za sporných okolností.

Vitásková, která u soudu popřela, že má cokoliv společného s údajnými podvody, je také obviněna kvůli jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké do funkce místopředsedkyně ERÚ.

Podle policie se tak stalo v rozporu s energetickým zákonem a státu kvůli tomu vznikla škoda přes milion korun. Vitásková je přesvědčena, že energetický zákon nepřekročila, a chce se bránit soudně.

Související