V Česku se loni meziročně snížila kriminalita o 14,2 procenta na 247 628 trestných činů, a klesla tak druhý rok za sebou. Objasněnost případů vzrostla o necelé dvě procenta na 126 083 vyřešených případů, policisté tak ukončili přes polovinu kauz.

"Pozitivní je, že kriminalita klesá ve všech krajích a zvýšila se i objasněnost trestných činů," řekl na tiskové konferenci náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube.

Policisté loni nejčastěji vyšetřovali majetkové trestné činy, kterých bylo přes 139 tisíc. Jejich počet meziročně klesl o 35 tisíc, loni se snížil počet krádeží i vloupání. Hospodářských trestných činů loni bylo 30 616 a násilných činů 15 669, proti roku 2014 to byl mírný pokles.

Ubývá například vloupání do bytů, kriminalita se přesouvá do prostředí internetu. "Dorůstá nová generace pachatelů, pro které je snadnější páchat trestnou činnost prostřednictvím internetu než páčit chaty," upozorňuje šéf Úřadu kriminální policie Michal Mazánek.

Ve zločinech na internetu vedou podvody, dále neoprávněný přístup k počítačovému systému, úvěrové podvody, porušování autorského práva, krádeže nebo výroba dětské pornografie a různé nakládání s ní.

Také kvůli tomu, ale i v souvislosti s nedávným napadením e-mailové schránky premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), chce policie posílit oddělení specialistů, kteří budou počítačovou kriminalitu řešit. Letos jich přijme 92, do čtyř let přibude další stovka. "Je nám jasné, že nebudeme moci výší platu konkurovat IT firmám," přiznává však Laube.

Loni se také objevil nový fenomén – padělání dálničních známek.

Za loňské snížení kriminality může podle šéfa kriminálky Mazánka ekonomický růst, klesající nezaměstnanost nebo zlepšující se životní úroveň. Lidé podle něj také mají lépe zabezpečené objekty.

V Česku se loni stalo 155 vražd, což byl meziroční pokles o pět případů. Počet nejbrutálnějších trestných činů byl loni nejnižší od roku 2000, tehdy se stalo 279 vražd. Podle Mazánka podobně jako v předchozích letech převažovaly vraždy motivované osobními vztahy nebo při potyčkách pod vlivem alkoholu nebo drog.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Policie loni stíhala téměř 102 tisíc lidí, což je zhruba o 12 600 méně než v roce 2014. Více než polovinu stíhaných tvořili recidivisté, kteří se zaměřují hlavně na majetkovou trestnou činnost.

Podle Laubeho se chce letos policie zaměřit na kyberkriminalitu. Plánuje se dokončení speciálního útvaru na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Jako další důležité oblasti pro letošní rok Laube označil řešení závažné hospodářské trestné činnosti, drogové kriminality, nelegálního hazardu či trestné činy páchané na seniorech. Policie podle něj chce být důrazná také na kontroly skladování a zpracování nebezpečných odpadů nebo při boji proti převaděčům uprchlíků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist