Obvinění z tunelování Nemocnice Na Homolce jsou lži, tvrdí její bývalý ředitel Vladimír Dbalý, který spolu s dalšími šesti lidmi stanul před senátem Městského soudu v Praze. Dbalý i v úterý pokračuje ve své obhajobě.

Hospodaření Nemocnice Na Homolce, jeden z největších korupčních případů posledních let, začal v pondělí rozplétat Městský soud v Praze. V úterý pokračuje zbytkem výpovědi Dbalého.

Ten odmítá obžalobu, která jeho a dalších šest lidí viní z korupce a manipulace veřejných zakázek na digitalizaci chorobopisů za 146 milionů korun a nákup Leksellova gama nože za 140 milionů korun.

V úvodu své úterní řeči se Dbalý věnoval  zakázce na digitalizaci chorobopisů, ve které ho žalobce vinil, že nechal vyřadit ostatní uchazeče, aby ji vyhrála firma Disol. Tu má Dbalý podle žalobce tajně ovládat. "Vždyť já ani nevěděl, co to jméno znamená. Až pan Kadlec mi vysvětlil, že je to od slova Solution," bránil se bývalý ředitel nemocnice. Kadlec je další obžalovaný a původní majitel a jednatel společnosti Disol.

Odmítá i, že by ze soutěže účelově vyřadil firmu ICZ. Podle něj žalobce neuvedl důvody, proč byla společnost vyřazena. Její nabídka 93 milionů korun prý byla dumpingová.

Dbalý citoval ze svého deníku, respektive podle jeho slov předlohy plánovaného románu. "Otevírání obálek VŘ na digitalizaci, kde se všechno pos***o. Konkurenční firma ICZ podstřelila cenu téměř o polovinu. Kabátek Rittigovo zadání nesplnil, uvidíme, co s tím, nejspíš budu muset soutěž zrušit. Shit," řekl.

"I tato část ukazuje, proč je text fiktivní. Já přece jen tak nemohl zrušit výběrové řízení, zákon přesně stanoví podmínky, kdy to jde. Opět se ptám, proč si myslí, že je odborník na veřejné zakázky," hájil se bývalý ředitel před soudem.

Firma Disol měla při odevzdání zakázky zpoždění 15 měsíců. Podle žalobce tak měl Dbalý po Disolu požadovat smluvní pokutu 130 milionů korun – firma totiž získala zakázku i díky tomu, že nabídla penále 300 tisíc korun za každý den zpoždění. "Smluvní pokutu MUDr. Vladimír Dbalý vzhledem ke své osobní finanční angažovanosti ani zčásti nepožadoval," konstatoval státní zástupce Zdeněk Matula v obžalobě. "Ke zdržení došlo na straně nemocnice, ne Disolu," reagoval na to Dbalý.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Tendr na digitalizaci 75 milionů papírových chorobopisů začal v roce 2009. Podle obžaloby v tendru zvítězila nastrčená firma Disol, která zvítězila díky tomu, že obžalovaní z tendru vyřadili ekonomicky výhodnější nabídku. Podle spisu tím nemocnici vznikla škoda nejméně 57 milionů korun.

Druhý skutek se týká nákupu Leksellova gama nože z roku 2009, který údajně získala předem dohodnutá firma za téměř 140 milionů korun. Dbalý a jeho tehdejší náměstek Michal Toběrný získali za přidělení zakázky podle obžaloby úplatek 5,6 milionu korun. Toběrný je dalším obžalovaným v kauze.

Případ vyšetřovala protikorupční policie, která proti obviněným zasáhla v červnu 2014. Dbalý s Toběrným jsou viněni z manipulací se zakázkami, praní špinavých peněz, porušování povinností při správě cizího majetku a přijímání úplatku. Oběma hrozí až 12 let vězení. Ostatním pěti obžalovaným hrozí za manipulaci s tendry nebo praní špinavých peněz až osm let vězení.