V uplynulém roce došlo na českých silnicích k 93 tisícům dopravních nehod, při nichž zemřelo 660 osob, 2540 lidí bylo těžce zraněno a škoda dosahovala k 5,5 miliardy. Počet zraněných podle prvního náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška výrazně klesl o osm procent.

Více nehod i vyšší škody

"Usmrcených lidí bylo však o 31 více než v uplynulém roce," řekl Vondráška. I tak ale jde o třetí nejnižší počet obětí za posledních 55 let.

Nárůst zaznamenaly i nehody. Bylo jich o sedm tisíc více než v roce 2014. Vyšší jsou také škody, které byly při dopravních nehodách na silnicích způsobeny.

"Zjistili jsme také téměř tři tisíce případů požití alkoholu za volantem," řekl Vondrášek a doplnil, že zastavili 853 řidičů, kteří byli pod vlivem omamných látek.

"Odhalili jsme přes 700 trestných činů a našli přes 180 hledaných nebo pohřešovaných lidí," prozradil Vondrášek. Dopravní policisté ale našli pouze 24 ukradených aut.

Hodně bourali mladí řidiči

Šéf dopravní policie Tomáš Lerch oznámil, že zveřejněná čísla nejsou pozitivní, ale nejzávažnější následky dopravních nehod se snižují.

Podle něj se na dopravních nehodách loni výrazně podíleli mladí řidiči, kteří se špatně chovají v silničním provozu. Za nárůst dopravních nehod může také teplé a slunečné počasí.

"Rok byl velmi příznivý, což se bohužel velmi negativně odráží na dopravní nehodovosti," řekl Lerch a upozornil i na stav českých silnic, kdy kvůli rekonstrukcím vznikaly velké kolony. "V nich došlo k velmi závažným a tragickým dopravním nehodám," řekl Lerch.

Policie se v novém roce bude orientovat na riziková jednání řidičů. "Chceme se také zaměřit na lokality, kde dochází často k hrubému porušování pravidel," řekl Vondrášek. Kromě toho zdůraznil, že se policie zaměří na správné dopravní značení.