Češi by místo zrušeného druhého důchodového pilíře měli v roce 2016 spořit na penzi ve třetím pilíři, tedy doplňkovém penzijním spoření. V případě vyšších částek se vyplatí pravidelné investice do podílových fondů. Shodli se na tom analytici. Další alternativou může být podle nich nákup nemovitostí. Druhý pilíř, do něhož vstoupilo asi 85 000 klientů, zanikl k 1. lednu 2016.

"Konec druhého pilíře byl názornou ukázkou dobré myšlenky, která měla špatné provedení," řekl ředitel skupiny Chytrý Honza Jiří Paták. Dobrovolný princip zapojení spolu s přílišnou regulací samotných fondů a jejich fungování způsobil, že druhý pilíř nebyl dostatečně atraktivní. V ČR tak podle něj dál bude chybět jinde zcela běžný mechanismus, kdy si část odvodů na sociální pojištění zaměstnanec sám nasměruje na jím vybraný penzijní fond.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Pro rok 2016 by Paták doporučil kombinaci více druhů spořicích produktů. Do úložky 1500 až 2000 Kč se lidem díky státnímu příspěvku a případným platbám zaměstnavatele vyplatí využít třetí pilíř (dříve penzijní připojištění).

Nad tuto úroveň by volil otevřené podílové fondy, kde jsou peníze v případě potřeby k dispozici v horizontu týdnů. Hitem roku 2015 bylo spoření do nemovitostí, respektive jejích koupě za účelem pronájmu. Díky nízkým úrokovým sazbám hypoték se i v roce 2016 vyplatí koupit byt v dobré lokalitě, pronajmout ho a z nájemného platit úvěr, dodal.

Zrušení druhého pilíře nic nemění na výhodnosti třetího pilíře, spíš naopak, souhlasil investiční analytik společnosti Partners Aleš Tůma. Doplňkové penzijní spoření je dobrý základ pro přípravu na stáří. Je ale podle něj chybou sjednávat ho jen kvůli státní podpoře a ignorovat výběr vhodného fondu. Ten má při horizontu 20 či 30 let daleko větší dopad na výsledek než státní příspěvek. Zatím většina účastníků zůstává v konzervativních fondech, při dlouhodobé pravidelné investici ale není důvod bát se akcií, poznamenal.

Také analytik společnosti Colosseum František Bostl jako adekvátní náhradu za druhý pilíř považuje pilíř třetí. Pokud by si někdo chtěl ale vytvořit alternativu, měl by pamatovat, že spoření na důchod by mělo být dlouhodobého charakteru. Investovat by tak měl například do kvalitních dividendových akcií nebo do smíšených podílových fondů, a to pravidelně.

Dnes je také podle něj velkou módou alternativní investování, například do umění či drahých kovů. Investor by se ale měl vyvarovat investovat většinu svých financí alternativně a měl by se držet z větší části starých osvědčených nástrojů, podotkl.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Důchodové fondy druhého pilíře budou zrušeny k červenci 2016 a vstoupí do likvidace. Likvidace by měla být ukončena převedením peněz a zánikem fondů nejpozději začátkem ledna 2017.

Peníze si budou moct lidé nechat převést na účet, poslat poštovní poukázkou nebo převést jako příspěvek do dobrovolného třetího pilíře. Pokud si klient druhého pilíře bude chtít zachovat procentní výměru státního důchodu, bude si muset důchodové pojištění doplatit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist