Muniční sklad v Květné na Pardubicku, kam stát po loňském říjnovém výbuchu odvezl munici z vojenského skladu ve Vrběticích, budou od příštího roku nově hlídat vojáci místo policistů. Ministerstvo obrany totiž ani po roce nedořešilo problém, co se zbožím soukromých firem, a krajská policie už si další měsíce ostrahy areálu nemůže dovolit.

"Hrozí situace, kdy policie nebude schopna vlastními silami garantovat zachování rozsahu každodenní služby policie občanům, neboť není možné poskytnout z vlastních zdrojů dostatečný počet policistů a prostředků k tomu, aby mohla být po delší časovou dobu zajištěna zvýšená ostraha muničního skladu a přilehlého okolí," píše se ve zprávě ministra vnitra.

Vláda proto v pondělí přiklepla ministerstvu obrany 8,5 milionu korun navíc na platy jednadvaceti vojáků, kteří budou Květnou trvale střežit místo policistů. Dalších třiašedesát vojáků bude připraveno v záloze pro mimořádné události.

Problém "Květná" měl být přitom touto dobou už vyřešený – ministerstvo obrany loni v prosinci slibovalo, že zde bude munice uložena jen do konce letošního roku. Jenže firmám se ze státního skladu nechce.

Na výzvy ministerstva k odvozu munice zatím reagovala jen firma Imex Group, právě jejíž sklady ve Vrběticích vybuchly, a i ta si převzala jen část zboží. "Odhad, kdy by firmy mohly své zboží z Květné odvézt, je konec roku 2016," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Firmy k hledání vlastních skladů nic nenutí – obrana jim totiž za uskladnění v Květné zatím neúčtuje nájemné, ačkoli to původně slibovala a jen loni ji provoz areálu přišel na téměř 18 milionů. Vojenský technický ústav, státní podnik, který má Vrbětice na starosti, však teprve v průběhu letošního prosince z Vrbětic odveze poslední zbytky materiálu a dá firmám oficiální výpověď ze stále platných nájemních smluv.

Začněte platit, nebo běžte

Teprve po uplynutí tříměsíční výpovědní doby dostanou společnosti na výběr – začněte platit za pronájem v Květné, nebo zboží odvezte jinam. "Předběžná výše nájmu v Květné bude ještě řešena, předpokládá se částka 2880 korun za metr čtvereční ročně," uvedla mluvčí ministerstva obrany Jana Zechmeisterová. Pokud by firmy platit odmítly, stát na nich začne vymáhat vzniklou škodu.

Poté, co se zbaví soukromých firem, chce armáda Květnou nadále využívat jako muniční sklad pro potřeby vojáků i integrovaného záchranného systému. Původně se přitom areálu chtěla zbavit a před výbuchem ve Vrběticích se marně pokoušela o jeho převod na ministerstvo vnitra nebo prodej.

"Armáda v průběhu roku 2015 přehodnotila svoje potřeby na uskladnění munice, především kvůli přísnějším normám NATO," dodala Zechmeisterová.

Dořešený není ani stav samotných Vrbětic. Sanace tamního areálu, kde vybuchly dva sklady s municí a rozmetaly do okolí velké množství výbušnin, může trvat i několik let. Od konce ledna příštího roku už areál nebude střežit armáda, ale státní podnik Vojenské lesy a statky.

"Najedeme na nový režim. Chceme tam postavit plot s čidly," uvedl ministr obrany Stropnický s tím, že až bude areál sanován, plot se zase rozebere a použije jinde. Nová ostraha vyjde na 31 milionů korun ročně, letos stála 113 milionů.

Vláda v pondělí také rozhodla, že obyvatelé tří obcí v okolí Vrbětic dostanou každý zhruba tři tisíce korun jako odškodné za to, že museli kvůli evakuaci opustit své domovy. "Občanům Vlachovic-Vrbětic, Haluzic a Lipové, tedy obcí, odkud museli být občané evakuováni a jejich život byl zasažen bezpečnostními opatřeními, poskytneme celkem šest milionů korun. Každý občan by tak měl dostat zhruba tři tisíce korun," uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist