V kauze údajně zakázaných protipěchotních min, které se skladovaly v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku, se objevil další posudek rozporující závěry policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Miny koupily firmy Excalibur Army a Real Trade v roce 2007 od maďarského ministerstva obrany a podle posudku, který českým orgánům zaslala budapešťská komora inženýrů, se o zakázanou munici nejednalo. Napsal to ve čtvrtek server E15.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Obě firmy jako právnické osoby a pět jejich manažerů a zaměstnanců čelí od letošního března obvinění z údajného vývoje, výroby a držení 500 kusů protipěchotních min, zakázaných Ottawskou konvencí. ÚOOZ se v případu opírá o stanovisko policejního pyrotechnika Pavla Studeného, jehož závěry už dříve zpochybnil český soudní znalec Jiří Chládek. Proti nařčení, že obchodovalo s nelegálními minami, se navíc ohradilo maďarské ministerstvo obrany. 

"Na všechny miny MON-100 a MON-200, které byly odkoupeny od maďarské armády, se účinnost Ottawské úmluvy nevztahuje. Miny neobsahovaly rozbušky a technické jednotky k dálkovému ovládání, proto se staly nepoužitelnými. Tím byly vhodné pouze k rozebrání a využití výbušného materiálu," cituje E15 z posudku, který vypracoval maďarský vojenský znalec Ferenc Horovitz.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Společnosti Excalibur Army a Real Trade, které jsou součástí holdingu Excalibur Group, uskladnily miny ve Vrběticích v roce 2014. Podle mluvčího Excalibur Army Andreje Čírtka měly být miny rozebrány, aby mohla být využita v nich obsažená trhavina. S dovozem min před osmi lety souhlasily české licenční úřady, doplnil mluvčí.

Právníci Excaliburu nedávno poslali dopis ministru financí Andreji Babišovi, v němž upozorňují, že postup policie může ohrozit dohodnuté kontrakty firmy a způsobit tak škodu 3,6 miliardy korun. Mimo jiné má jít o znemožnění dodávek vojenského materiálu Iráku a Nigérii, který má sloužit v bojích proti Islámskému státu či skupině Boko Haram. "Není vyloučena ani odpovědnost ČR v mezinárodní arbitráži dle dohod o ochraně investic s Nizozemským královstvím, jelikož koncovým vlastníkem klientů je zahraniční osoba, tedy Excalibur N. V.," uvedli právníci v dopise. 

Ottawská konvence vstoupila v platnost v březnu 1999. Upravuje zákaz použití, skladování, výroby a převodu protipěchotních min a jejich zničení. Česká republika je mezi více než stovkou zemí, které úmluvu v prosinci 1997 podepsaly. Vrbětický muniční areál vstoupil ve známost kvůli dvěma výbuchům muničních skladů loni v říjnu a prosinci, z nichž první si vyžádal dva lidské životy. Munice z Vrbětic se nyní odváží, potrvá to minimálně do druhého čtvrtletí příštího roku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist