| Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Pražští zastupitelé schválili rozpočet na rok 2016. Příjmy mají být 43,6 miliardy a výdaje 58,7 miliardy korun. Rozdíl město dorovná ze státních příspěvků. Na investice plánuje Praha 12,71 miliardy, což je o 1,6 miliardy víc než letos. TOP 09 po schválení rozpočtu dala návrh, aby byl rozpočet upraven. Zastupitelé s tím souhlasili a přesunuli část běžných výdajů do kapitálové rezervy. Celkový rámec rozpočtu se nezměnil.

Pro změnu hlasovalo 35 zastupitelů z řad TOP 09, ODS, Trojkoalice, pirátů a nezávislých, kteří nyní vyjednávají o nové koalici. Proti byly ČSSD a KSČM, zastupitelé z řad ANO nehlasovali.

Změnu naopak podpořila i nezařazená zastupitelka Monika Krobová Hášová.

Rozpočet kritizovala opozice a TOP 09 ihned po schválení rozpočtu dala procedurální návrh, aby byl na program jednání zařazen materiál, kterým by byl ve čtvrtek schválený rozpočet upraven a změněn. O materiálu začali zastupitelé jednat. Zastupitel TOP 09 Jiří Hrabák ve svém materiálu předložil návrh na přesun 680 milionů korun z běžných výdajů do kapitálové rezervy.

"Návrh rozpočtu běžných výdajů na rok 2016 je oproti schválenému rozpočtu roku 2015 vyšší o 1,138 miliardy korun. Na základě této skutečnosti je navrhováno plošné snížení tempa navyšování běžných výdajů," řekl Hrabák. Nově by tak běžné výdaje mohly vzrůst o asi 463 milionů korun. Z celkové sumy zastupitelé opozice navrhují sebrat nejvyšší částku dopravnímu podniku, a to 250 milionů korun.

V už schváleném dokumentu stoupnou oproti letošku běžné výdaje ze 40,9 miliardy na plánovaných 41,3 miliardy korun.

Zvýšení způsobilo například zprovoznění úseku metra A do Motola a o půl miliardy bude vyšší částka, kterou dá Praha městským částem, celkem vydá 4,08 miliardy. Příjmy pak mají být asi 43,6 miliardy, tedy o 1,5 miliardy vyšší než letos.

Nejvíce peněz z investic půjde do dopravy a rozvoje města a infrastruktury. Společně to bude téměř 8,8 miliardy korun, sama doprava pak 4,72 miliardy. Do dopravy jde nejvyšší částka i v oblasti běžných výdajů, zhruba 17,6 miliardy. Peníze město v oblasti infrastruktury a rozvoje plánuje investovat zejména do první fáze přestavby čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, a to 2,23 miliardy. Výstavbu nové vodní linky zahájila Praha letos na začátku listopadu a stavba vyjde na téměř šest miliard.

Návrh rozpočtu kritizovala opozice. "ODS zásadně nesouhlasí s nárůstem běžných výdajů. Pokud by město mělo pokračovat tímto stylem, nebude mít v budoucnu z čeho platit svůj chod," řekla zastupitelka Alexandra Udženija (ODS). Zastupitel Petr Hrabák (TOP 09) zase kritizoval navýšení peněz pro dopravní podnik, které z 11,6 miliardy v roce 2011 vzroste na 13,57 miliardy v roce 2016. Neustálé zvyšování peněz pro DPP kritizoval i předseda pražské ODS Filip Humplík. Například Berlín dává svému dopravnímu podniku polovinu částky, co Praha, řekl. František Švarc (ODS) zase kritizoval podle něj zbytečně vysokou částku v kapitole sport a volný čas.

Původně Praze hrozilo rozpočtové provizorium, neboť ANO a ČSSD nechaly materiál 1. prosince z jednání rady stáhnout. Schválen byl až o den později na mimořádném jednání rady, jehož svolání primátorka Adriana Krnáčová (ANO) podmínila podpisy pod dokument, v němž slíbilo 34 zastupitelů, že podpoří rozpočet v předloženém znění bez pozměňovacích návrhů.

To na čtvrtečním jednání kritizoval předseda klubu pirátů Jakub Michálek. "V dějinách tohoto města nemá obdoby, aby se takto nechali zastupitelé vydírat," řekl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist