Politici možná budou podávat majetková přiznání taky při nástupu do funkce. Předávat by je měli do sjednoceného registru, který povede ministerstvo spravedlnosti. Předpokládá to novela zákona o střetu zájmů, kterou ve středečním úvodním kole podpořila Sněmovna.

Předloha, jež taky zvyšuje největší možnou pokutu za porušení zákona na desetinásobek, míří do třech výborů. Měla by být účinná od ledna 2017.

Novela je podle ministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD) součástí protikorupčního tažení. Například jednotný registr by měl umožnit lepší veřejnou i úřední kontrolu přiznání, které se nyní podávají na několik tisíc míst podle druhu funkce. Uzákonění povinnosti předkládat první přiznání při nástupu do funkce umožní zjistit, k jakému majetku funkcionáři za dobu působení přišli.

Nejostřeji kritizoval předlohu Marek Benda z ODS, podle kterého krádežím nezabrání, ale klade větší nároky na slušné politiky. "Slibují se světlé zítřky se smutnými konci," uvedl. Jan Farský (za TOP 09, STAN) zase poukazoval na to, že novela nijak neřeší střet zájmů, do kterého se jako majitel skupiny Agrofert dostává podle pravicové opozice ministr financí Andrej Babiš (ANO). "Vyrobíme jen mlhu," soudí Farský. Jeho kolega z klubu Martin Plíšek (TOP 09) sdělil, že bude prosazovat pozměňovací návrh, který členům vlády znemožní po dobu výkonu funkce rozhodovat o svých firmách.

Sociální demokrat Jan Chvojka naopak ocenil například to, že jednotný registr zruší řadu administrativních povinností obcí a krajů. Rovněž radnice a krajské úřady jsou místa, kam komunální a regionální politici v současnosti přiznání podávají.

Za porušení zákona nyní hrozí pokuta nejvýše 50 000 korun, nově by podle druhu provinění mohla být až půlmilionová. Dostat by ji mohli například ti, kdo by po skončení veřejné funkce začali pracovat pro firmu, které by pomohli k velké zakázce. Novela naopak snižuje hraniční částky pro získaný movitý majetek z půl milionu ročně na 250 000 korun. Nově by měl veřejný funkcionář podle předlohy zveřejňovat také příjmy své manželky či manžela nebo registrovaného partnera.

Zákonu by podle předlohy měli nově výslovně podléhat ministerští náměstci včetně náměstka ministra vnitra pro státní službu, kancléři obou parlamentních komor a také vedoucí prezidentské kanceláře. Mezi veřejné funkcionáře mají podle předlohy nově patřit také vojáci z povolání s hodností od podplukovníka výše s výjimkou příslušníků zpravodajských služeb a ředitelé veřejných výzkumných institucí.

Dienstbier uvedl, že k přiznáním politiků se zájemci dostanou už bez nutnosti pořídit si oprávnění k přístupu. Oprávnění si budou muset vyřídit pro nahlížení do přiznání úředníků. Ministr taky zdůraznil, že novela přinese zjednodušení pro funkcionáře, když budou přiznání podávat výhradně elektronicky.

Ministerstvo spravedlnosti by kvůli registru majetkových přiznání mělo podle důvodové zprávy zřídit nový odbor o 20 zaměstnancích, který by vykonával rovněž kontrolu a dohled. Náklady na odbor a provoz registru byly vyčísleny na zhruba 12 milionů korun ročně. V prvním roce, kdy se bude muset registr pořídit, budou náklady 21,7 milionu korun.