Už od příštího léta budou moci být členové aktivních záloh nasazeni i do zahraničních misí. Poslanci to umožnili schválením zákona, který byl součástí balíčku předloženým ministerstvem obrany. Celkově by se služba v zálohách měla stát atraktivnější, armáda totiž v následujících letech chce počty dobrovolných vojáků zvýšit ze současných dvanácti set na pět tisíc.

I proto se do zákona dostalo navýšení odměny - teď záložáci dostávají šest tisíc ročně, v budoucnu se tato částka zvýší na trojnásobek. Studenti pak v prvním roce dostanou ještě mimořádný šestitisícový příplatek.

Zároveň vzrostou i kompenzace pro zaměstnavatele. Řada příslušníků záložních jednotek má totiž problém s uvolněním z práce na cvičení. Za to by měl stát nově dávat firmám podporu ve výši dvou třetin průměrného hrubého platu.

Zásadní změnou je i to, že záložáci budou moci být po vzoru některých zahraničních armád nasazeni do zahraničních misí. Proti tomu vystupoval zejména sociálnědemokratický poslanec Antonín Seďa, jeho pozměňovací návrh ale Sněmovna odmítla.

Právě od schválení potřebných zákonů se odvíjí i další plány vedení armády s aktivními zálohami. Od července tak budou postupně vznikat další jednotky - například u 43. výsadkového praporu v Chrudimi nebo v Centru biologické ochrany v Těchoníně.

Součástí balíčku, který ministr obrany Martin Stropnický označil za nejdůležitější dosavadní úkol svého resortu, byla i novela branného zákona. V ní se původně počítalo se zavedením plošných odvodů, od nich ale nakonec obrana ustoupila. Namísto toho bude moci o odvedení požádat každý člověk starší 18 let. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist