Případ nákupu letounů CASA míří po více než třech letech od obvinění exministryně obrany Vlasty Parkanové k soudu. Bývalá poslankyně TOP 09 byla společně s tehdejším ředitelem sekce vyzbrojování ministerstva obrany Jiřím Staňkem obžalována ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Oba vinu odmítají.

Žaloba byla z Vrchního státního zastupitelství v Praze v pondělí odeslána k Obvodnímu soudu pro Prahu 6. Potvrdil to dozorující státní zástupce Jan Kořán. Podle dřívějších informací byla podle vyšetřovatelů státu způsobena škoda ve výši 658 milionů korun. Nákup letounů vyšel na více než 3,5 miliardy.

Kriminalisté tvrdí, že Parkanová a Staněk porušili zákon tím, že si nenechali zpracovat nezávislý posudek. Bývalá ministryně je přesvědčena o tom, že se trestného činu nedopustila.

"Jsem si jistá výsledkem řízení. A po těch letech vím, že jsem postupovala správně, a ani nyní bych nepostupovala jinak," řekla Aktuálně.cz Parkanová. "Chci s tím vším projít s co nejmenšími ztrátami na zdraví a rodinném klidu. Věřím v právní stát a tuto zátěž, škodlivou a zbytečnou, unesu," dodala.

O nákupu letadel CASA rozhodla vláda Mirka Topolánka v roce 2009. Stroje přitom ministerstvo obrany vybralo bez řádného tendru. Smlouva se společností Omnipol, která letouny dodala, byla podepsána den před nástupem tehdejšího náměstka Martina Bartáka do křesla ministra obrany.

S letadly měla ale armáda v minulosti opakovaně problémy. Kvůli závadám s nimi dokonce nemohla několik měsíců vůbec létat. Společnost Omnipol již dříve prohlásila, že posudek, který pro policii zpracovala firma American Appraisal, je závidějící.

Související