Vláda souhlasí s přesídlením 37 křesťanských rodin z Iráku do Česka. Celkem 153 uprchlíků pocházejících z Kurdistánu a Libanonu přijede do ČR v zimě ve třech skupinách. Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na Twitteru. Na přesídlení se bude podílet Nadační fond Generace 21 a zaštítily ho církevní instituce.

"Jedná se o příslušníky křesťanské menšiny, kteří se v důsledku agrese Islámského státu v Iráku ocitli ve velmi těžké životní situaci a obrátili se na ČR s žádostí o pomoc. V naší zemi by měli získat mezinárodní ochranu, šanci se integrovat a začít nový život v bezpečí," komentoval rozhodnutí Sobotka.

Doplnil, že náklady na přesídlení budou sdíleny s neziskovým sektorem, většinu nákladů by měl zajistit Nadační fond Generace 21.

Fond má podle svého mediálního zástupce Martina Frýdla na přesídlení uprchlíků připraveno 15 milionů korun. "Máme rozpočet, který by to měl pokrýt," řekl dnes Frýdl ČTK. Za fond také poděkoval vládě, že přesídlení uprchlíků schválila. Podle něj nyní mohou ve spolupráci s úřady pokračovat práce na přijetí běženců.

Podle materiálů pro vládu se v případě, že fond nebude schopen plnit své závazky, ujme financování akce ministerstvo vnitra. Maximální náklady vláda vypočítala na 32,5 milionu korun, o které má být navýšen rozpočet vnitra.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) Česko tímto krokem přispěje k ochraně menšin, které po staletích přišly o enklávy na území Sýrie a Iráku. "Je to někdo, kdo tam žil tisíc let, a dnes to vypadá, že je tam život nemožný," řekl dnes novinářům ministr. Pokud by se tyto menšiny nepodařilo zachránit, byla by to podle Zaorálka kulturní tragédie.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle dřívějších informací jsou mezi vybranými rodiny s dětmi, vdovy i sirotci. Polovina mužů a téměř třetina žen má vyšší vzdělání. Při výběru fond stanovil dvě podmínky. Chtěl, aby žadatelé měli ověřitelný příběh a aby chtěli do Česka. Přesídlení se týká lidí irácké národnosti, větší část z nich jsou takzvaní vnitřní uprchlíci z oblasti iráckého Kurdistánu, zbytek pak jsou iráčtí uprchlíci z Libanonu.

Mediální zástupce fondu Martin Frýdl ČTK řekl, že pokud návrh bude schválen, tak by uprchlíci mohli do Česka přijet příští rok v lednu nebo únoru. Podmínkou jejich příjezdu je bezpečnostní prověrka. Vedení fondu už dříve nastínilo, že by období po příjezdu uprchlíků do Česka mělo mít tři fáze. Nejdřív přesídlenci zamíří do karantény a přijímacího procesu. Po příjezdu se začnou učit česky. Po skončení přijímací části se rozdělí do skupin maximálně se 30 členy. Ty se pak mají rozmístit do některých krajských měst.

S přesidlováním uprchlíků začínají i další státy. Na sousední Slovensko například minulý týden přiletěla z Iráku skupina 149 asyrských křesťanů, kterým Bratislava poskytne útočiště v rámci svého dobrovolného příspěvku k řešení migrační krize.