Ransdorf míří do Česka, policie ho propustila až dnes. Nešlo o žádný výběr peněz, řekl své asistentce

Miloslav Ransdorf
Miloslav Ransdorf Autor ▪ ČTK
O žádný výběr financí v bance nešlo, řekl europoslanec Ransdorf v sobotu své asistentce. Komunistický politik byl v pátek ve Švýcarsku zatčen policií, když se měl podle dostupných informací pokoušet nelegálně vybrat částku ve výši 9,5 miliardy korun. Společně s ním byli zatčeni i tři občané Slovenska. Podle slovenského ministra vnitra se pokusili o převod peněz na základě nepravdivých dokumentů.

Švýcarská policie propustila europoslance za KSČM Miloslava Ransdorfa až v sobotu dopoledne. Týdeníku Respekt to řekla vedoucí jeho kanceláře Helena Suchá, která s ním telefonicky mluvila. Ransdorf se podle ní autem vydal do České republiky, po návratu veškeré informace o případu zveřejní na svém Facebooku.

Europoslanec své asistence podle jejích slov sdělil, že žádný účet v curyšské bance nikdy neměl a nemá a "o žádný výběr financí v této bance nešlo". Vzkázal také, že žádný účet v curyšské bance nebyl na jeho jméno. Tuto informaci přinesl Denník N. "Řekl také, že nešlo o žádný výběr peněz. Víc v tuto chvíli nesdělil. Vše podle svých slov vysvětlí na svém Facebooku, jakmile dorazí domů," dodala pro Respekt Suchá.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka se čtveřice lidí zadržených ve Švýcarsku pokusila o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti. Dva ze tří zadržených Slováků, jakož i Miloslav Ransdorf byli podle něj mezitím propuštěni. V pondělí se možná rozhodne, zda proti poslednímu ze zadržených bude vzneseno obvinění, uvedl mluvčí slovenské diplomacie Peter Stano.

Posledním zadrženým Slovákem je bývalý starosta obce Ivanka pri Nitre Peter Guzmický, uvedl Denník N. O tom, že se chystá do Curychu, věděli prý i jeho sousedé. Guzmický byl starostou obce za HZDS celkem čtyři volební období. V roce 2008 byl obviněn z trestného činu podvodu a zneužití pravomoci veřejného činitele. Důvodem byl převod pozemků na obec, který policie zpochybnila.

České ministerstvo zahraničí původně uvedlo, že Ransdorfa propustili policisté už v pátek večer. Europoslanec ale nakonec mohl opustit Švýcarsko až v sobotu dopoledne, kvůli blíže nespecifikovaným úředním procedurám.

"Řekl mi, že ho propustili až teď. Okamžitě sedá do auta a jede domů. Až se vrátí, veškeré podrobnosti uvede na svém Facebooku, do té doby nebude s nikým komunikovat, už jen proto, že řídí," uvedla dopoledne Suchá.

Český europoslanec Miloslav Ransdorf byl v pátek zadržen švýcarskou policií. Spolu s Ransdorfem byli zadrženi tři Slováci, v případu jde o pokus o finanční podvod. Na kauzu upozornil jako první týdeník RespektServer dennikn.sk uvedl, že se trojice Slováků ve čtvrtek pokusila vybrat 350 milionů eur (9,45 miliardy korun) z banky, kde je účet na jméno Ransdorf. Slováci jsou prý bílí koně.

"Policie zadržela čtyři muže, mezi nimi i toho, kterého jste jmenovali. Byli u nás na policii vyslechnuti a předáni státnímu zastupitelství v Curychu. Víc informací k případu nemůžu sdělit," uvedl mluvčí Marco Cortesi. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že ho švýcarská strana informovala o zadržení Ransdorfa a dalších tří osob při páchání finančního trestného činu.

Na Ransdorfa se imunita europoslance nevztahuje

"Tři slovenští občané byli zadrženi společně s českým europoslancem Ransdorfem poté, co se pokusili vybrat 350 milionů eur ve švýcarské bance s falešnými průkazy totožnosti," řekl mluvčí slovenského ministerstva vnitra Ivan Netík agentuře Reuters. 

Podle slovenského serveru do švýcarské banky vešla trojice Slováků spolu s Ransdorfem. Banka ale odmítla stamilionovou transakci provést, když na jednom z předložených dokumentů neodpovídalo datum narození. Muži se pak prý začali chovat agresivně a zasáhla policie. Až posléze se začal vyšetřovat původ peněz.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) novinářům řekl, že v případu jde s největší pravděpodobností o pokus o finanční podvod. Mluvčí českého policejního prezidia Jana Macalíková sdělila, že policie se švýcarskou stranou spolupracuje kvůli pokusu o podvod, na kterém se údajně podílel český občan. Bližší informace k případu neměla.

Podle Protokolu o výsadách a imunitách Evropské unie jsou europoslanci chráněni imunitou při zasedání Evropského parlamentu na území vlastního státu a na území všech ostatních členských států unie nemohou být zadrženi ani soudně stíháni. Jsou rovněž chráněni imunitou při cestě na zasedání Evropského parlamentu a při návratu z něj. V případě přistižení při činu se imunity nelze dovolávat, Evropský parlament má právo svého člena imunity zbavit.

Vedení KSČM o zadržení svého člena policií nevědělo, situaci začalo řešit až po dotazech redakce. Předseda komunistů Vojtěch Filip předpokládá, že se Ransdorf vrátí do Česka, podrobnosti o případu zatím nemá, o věci s ním chce promluvit osobně. 

Filip v pátek pozdě večer v České televizi řekl, že zjišťoval, zda některý z výborů Evropského parlamentu, jejichž členem je i Ransdorf, neřeší otázku takzvaných spících kont ve švýcarských bankách patřících obětem holokaustu. Ransdorf ale podle Filipa žádný úkol řešit tento problém v Curychu neměl.

Zatímco facebookový účet poslanec má a používá již delší dobu, někdo v pátek založil falešný twitterový profil na Ransdforovo jméno a zveřejňoval na něm prohlášení, která přebírala i některá média. Později jeho autor přiznal, že není pravý.

Tiskové oddělení komunistické strany v sobotu uvedlo, že KSČM nebude případ komentovat až do doby, kdy Miloslav Ransdorf podá vedení strany vysvětlení a strana bude znát i vyjádření orgánů činných v trestním řízení.

Ransdorf měl problémy se zákonem už v minulosti 

Kromě politiky se Ransdorfovo jméno v médiích objevovalo kvůli milionovým dluhům, které mu vznikly z půjčky na stavbu vily. Byla na něj uvalena exekuce a hrozila mu dražba jak vily, tak i bytu. V roce 2013 prý závazky po deseti letech splatil.

V roce 2013 měl Ransdorf incident s nizozemským televizním reportérem, kterého slovně i fyzicky napadl poté, co jej novinář obvinil z údajně klamavého vykazování přítomnosti v Evropském parlamentu.

Ransdorf měl v minulosti i problémy se zákonem zejména kvůli dopravním nehodám. V červnu 2007 srazil autem ženu na přechodu v Praze. Jeho trestní stíhání skončilo v listopadu 2010 podmíněným zastavením poté, co se politik s ženou finančně vyrovnal.

O rok později v české metropoli porazil autem dívku, která byla se zraněními převezena do nemocnice. Policisté nehodu původně vyšetřovali s tím, že mohlo jít o trestný čin, na základě znaleckého posudku ale dospěli k závěru, že Ransdorf spáchal přestupek proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.

 

Související články