Český europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) byl v pátek zadržen švýcarskou policií. Spolu s Ransdorfem byli zadrženi tři Slováci, v případu jde o pokus o finanční podvod. V pátek večer Ransdorfa propustila policie na svobodu.

Na kauzu upozornil jako první týdeník Respekt. Server dennikn.sk uvedl, že se trojice Slováků ve čtvrtek pokusila vybrat 350 milionů eur (9,45 miliardy korun) z banky, kde je účet na jméno Ransdorf. Slováci jsou prý bílí koně.

"Policie zadržela čtyři muže, mezi nimi i toho, kterého jste jmenovali. Byli u nás na policii vyslechnuti a předáni státnímu zastupitelství v Curychu. Víc informací k případu nemůžu sdělit," uvedl mluvčí Marco Cortesi. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že ho švýcarská strana informovala o zadržení Ransdorfa a dalších tří osob při páchání finančního trestného činu.

Na Ransdorfa se imunita europoslance nevztahuje

"Tři slovenští občané byli zadrženi společně s českým europoslancem Ransdorfem poté, co se pokusili vybrat 350 milionů eur ve švýcarské bance s falešnými průkazy totožnosti," řekl mluvčí slovenského ministerstva vnitra Ivan Netík agentuře Reuters. 

Podle slovenského serveru do švýcarské banky vešla trojice Slováků spolu s Ransdorfem. Banka ale odmítla stamilionovou transakci provést, když na jednom z předložených dokumentů neodpovídalo datum narození. Muži se pak prý začali chovat agresivně a zasáhla policie. Až posléze se začal vyšetřovat původ peněz.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) novinářům řekl, že v případu jde s největší pravděpodobností o pokus o finanční podvod. Mluvčí českého policejního prezidia Jana Macalíková sdělila, že policie se švýcarskou stranou spolupracuje kvůli pokusu o podvod, na kterém se údajně podílel český občan. Bližší informace k případu neměla.

Podle Protokolu o výsadách a imunitách Evropské unie jsou europoslanci chráněni imunitou při zasedání Evropského parlamentu na území vlastního státu a na území všech ostatních členských států unie nemohou být zadrženi ani soudně stíháni. Jsou rovněž chráněni imunitou při cestě na zasedání Evropského parlamentu a při návratu z něj. V případě přistižení při činu se imunity nelze dovolávat, Evropský parlament má právo svého člena imunity zbavit. 

Ministerstvo zahraničí potvrdilo, že europoslanecká imunita, ani diplomatický pas nejsou v takovém případě důvodem k propuštění. Europoslanecká imunita se na Ransdorfa ve Švýcarsku nevztahuje, zda má diplomatický pas, nyní ministerstvo neví.

Vedení KSČM o zadržení svého člena policií nevědělo, situaci začalo řešit až po dotazech redakce. "Policie mě moc nezajímá. Protože on je člověk s diplomatickým pasem, na který tam jel. Až si ověřím přes zastupitelský úřad, co se stalo, pak na to budu odpovídat," reagoval stranický předseda Vojtěch Filip.

Následně Filip uvedl, že Ransdorf bude podle informací, které získal prostřednictvím českého zastupitelského úřadu ve Švýcarsku, propuštěn a vyšetřován na svobodě. K propuštění europoslance následně skutečně došlo. Filip předpokládá, že se Ransdorf vrátí do Česka, po jeho propuštění s ním nemluvil a podrobnosti o případu zatím nemá, o věci s ním chce promluvit osobně. 

Na twitteru vedeném pod Ransdorfovým jménem se v pátek večer objevila zpráva, že informace o tom, že chtěl europoslanec získat podvodem 350 milionů eur (9,45 mliardy korun), je lež. Současně sliboval, že vše vysvětlí na tiskové konferenci po návratu do ČR. "Základním principem žurnalistiky je ověření informací ze dvou zdrojů... Tohle je samozřejmě FAKE profil," přidal v sobotu další tweet autor falešného účtu.

Ransdorf se zatím neozval nikomu z blízkých, řekla v sobotu vedoucí jeho kanceláře Helena Suchá. Jeho kolegové doufají, že je co nejdříve kontaktuje a vysvětlí jim, proč ho zadržela a po výslechu propustila švýcarská policie. Zároveň také zpochybnili jeho údajné vyjádření na twitteru, protože dosud tuto sociální síť nevyužíval. "Pochybuji, že první, co by udělal po propuštění, by bylo, že si založí účet na twitteru," řekla europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná.

Tiskové oddělení komunistické strany v sobotu uvedlo, že KSČM nebude případ komentovat až do doby, kdy Miloslav Ransdorf podá vedení strany vysvětlení, a strana bude znát i vyjádření orgánů činných v trestním řízení.

Ransdorf měl problémy se zákonem už v minulosti 

Kromě politiky se Ransdorfovo jméno v médiích objevovalo kvůli milionovým dluhům, které mu vznikly z půjčky na stavbu vily. Byla na něj uvalena exekuce a hrozila mu dražba jak vily, tak i bytu. V roce 2013 prý závazky po deseti letech splatil.

V roce 2013 měl Ransdorf incident s nizozemským televizním reportérem, kterého slovně i fyzicky napadl poté, co jej novinář obvinil z údajně klamavého vykazování přítomnosti v Evropském parlamentu.

Ransdorf měl v minulosti i problémy se zákonem zejména kvůli dopravním nehodám. V červnu 2007 srazil autem ženu na přechodu v Praze. Jeho trestní stíhání skončilo v listopadu 2010 podmíněným zastavením poté, co se politik s ženou finančně vyrovnal.

O rok později v české metropoli porazil autem dívku, která byla se zraněními převezena do nemocnice. Policisté nehodu původně vyšetřovali s tím, že mohlo jít o trestný čin, na základě znaleckého posudku ale dospěli k závěru, že Ransdorf spáchal přestupek proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist