Důležití státní úředníci by měli zveřejňovat životopisy, aby bylo jasné, kdo funkci vykonává. Počítá s tím plán boje proti korupci na příští rok, který tím chce zvýšit transparentnost ve státní správě. Novinářům to v úterý po jednání Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí řekl ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle ministra by měli životopisy zveřejňovat úředníci od úrovně ředitelů odborů výše. "Aby byla určitá veřejná kontrola nad tím, kdo vykonává důležité veřejné funkce ve státní správě," vysvětlil Dienstbier.

Úředníci podle něj mohou zveřejňovat životopisy už nyní dobrovolně. "Počítáme s povinným zveřejňováním některých údajů, které neodporují principu ochrany osobních údajů," dodal Dienstbier.

Plán protikorupčního boje na příští rok podle Dienstbiera počítá také s tím, že se dokončí projednávání zákonů, které se zadrhly v legislativním procesu. Musí se podle něj třeba dokončit práce na registru smluv, novele zákona o politických stranách či veřejných zakázkách. Dalším protikorupčním opatřením by měla být možnost vstupu do systému s přehledem připravovaných zákonů. "Veřejnost bude moct sledovat celý legislativní proces," zdůraznil Dienstbier.

Podle ministra by se také měly dokončit korupční analýzy, které se týkají českého sportu a zdravotnictví. Je také podle něj pravděpodobné, že analýzy odhalí korupční rizika. Proto by se pak mělo pracovat na opatřeních, která by měla korupci zabránit.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist