Na vysokých školách v podstatě kolabuje aplikovaný výzkum, upozorňuje předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer v dopise adresovaném vicepremiérovi pro vědu Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL), ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD) a ministru průmyslu Janu Mládkovi (ČSSD). Pro univerzity nyní není téměř žádný program, z něhož by mohly čerpat dotace. Zejména je ohrožen kolaborativní výzkum, na němž společně pracují vysoké školy a podniky.

Je těžké přesně vyčíslit, kolika výzkumných týmů se výpadek peněz týká, řekla místopředsedkyně komise pro vědeckou činnost rady Vlasta Radová. "Ale vzhledem k tomu, že v letech 2014 až 2015 skončilo či končí celkem 441 projektů programu ALFA, lze celkem jasně říci, že takových týmů nejsou desítky, ale stovky," doplnila s tím, že v přepočtu to vychází na tisíce výzkumníků.

V programu ALFA loni skončily projekty za zhruba 580 milionů korun, letos za dalších 506 milionů. "V celkové sumě je to tedy více než jedna miliarda korun, která bude výzkumníkům od roku 2016 chybět, protože za program ALFA neexistuje náhrada," uvedla Radová.

Technologická agentura má sice připravenou náhradu za program ALFA, ale kvůli nepřidělení peněz v ní letos nevyhlásila nové výzvy a velmi pravděpodobně tak neučiní ani v příštím roce.

Řešením nedostatku peněz by mohl být operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost spadající pod ministerstvo průmyslu, ale jeho podmínky jsou nastaveny tak, že je vysoké školy nemohou splnit. "Například podmínka spolufinancování projektů ve výši 50, respektive 60 procent z vlastních zdrojů je pro veřejné vysoké školy v podstatě nesplnitelná," upozornila Radová.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Situaci podle předsedy rady Fischera nemůže vyřešit ani program TRIO připravovaný ministerstvem průmyslu na spuštění v roce 2016. Je v něm pouze 300 milionů korun a soutěžící projekty budou vybrány k financování až od srpna 2016.

Aktuálně je podle Fischerova dopisu vládním představitelům situace kritická zejména pro vysoké školy, které mají vědecká centra financovaná z evropského programu Výzkum a vývoj pro inovace. "V podstatě jim vypadly zdroje, na základě kterých by mohly plnit indikátory týkající se kolaborativního výzkumu, a jiné zdroje v odpovídajícím objemu nejsou," uvedl předseda.

Postupně se ale podle něj dostanou do problémů i ostatní vysoké školy, protože tyto výzkumné týmy ztratí financování a budou se rozpadat.