Některá pamětní místa by podle poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů měla ve dny státních svátků sloužit pouze k připomenutí těchto svátků. Poslanci proto chtějí změnit shromažďovací zákon.

Podle předsedy poslaneckého klubu Miloslava Kalouska tím chtějí zabránit tomu, aby v budoucnu někdo znemožnil důstojné oslavy významných dnů, jako se to stalo letos 17. listopadu na Albertově, když kvůli shromáždění na podporu prezidenta Miloše Zemana nemohli na místo studenti.

Pozměňovací návrh stanoví, že čtyři státní svátky by nově byly spojeny s místy, která se k nim historicky vážou. Kromě Dne boje za svobodu a demokracii, kdy by pro vzpomínkové akce byly vyhrazeny Albertov a Národní třída, by se změna týkala také Dnu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, který se váže k Velehradu, Dnu upálení mistra Jana Husa, jenž je spojen s Husincem a Dnu české státnosti, jehož tradiční oslavy se konají ve Staré Boleslavi.

"Nikdy nás nenapadlo, že bychom něco takového navrhovali do právního řádu. Zákon není potřeba tam, kde je samozřejmostí slušné chování," řekl Kalousek na tiskové konferenci. "Pan prezident letos 17. listopadu posunul hranice slušného chování," poznamenal.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Kalousek tím připomněl kritiku, kterou si vysloužil Zeman od řady politiků i dalších známých osobností za to, že se 17. listopadu na Albertově konala akce na podporu prezidenta, na níž vystoupil po boku předsedy hnutí Blok proti islámu Martina Konvičky.

Ten je momentálně obviněn z podněcování k nenávisti za výroky o muslimech, které v minulosti napsal na svůj facebook. Demonstraci na podporu prezidenta svolala a moderovala Jelena Vičanová, která je Zemanovou zastánkyní a aktivně také podporuje ruskou politiku.

Policie kvůli bezpečnosti několik hodin před začátkem prezidentského shromáždění nevpustila na místo skupinu studentů a jejich učitelů, kteří chtěli položit květiny k pamětní desce připomínající zásluhu studentů v boji o demokracii.

"Zákonodárce by nikdy nenapadlo, že si 28. září na Den české státnosti spolek zahrádkářů zamluvil celou Starou Boleslav, aby tam, pořádal floristickou výstavu," glosoval Kalousek situaci.

Studenti již minulý týden oznámili, že aby podobné situaci předešli, zamluví si na příští rok Albertov pro sebe. To je možné s maximálně půlročním předstihem.

Poslanec TOP 09 Martin Plíšek doplnil, že pokud by někdo chtěl na vymezeném místě v den daného svátku svolat akci, jejímž účelem nejsou oslavy státního svátku, nebyla by dle zmíněného návrhu povolena. Akci by bylo možné zastavit také v jejím průběhu.

Klub TOP 09 a Starostů bude pro návrh hledat podporu u všech sněmovních stran. "Očekáváme podporu, protože se domníváme, že všechny demokratické síly byly velmi rozpačité z toho, co se dělo 17. listopadu na Albertově," míní Kalousek.

Související