Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) označil za neseriózní mediální útoky prezidenta Miloše Zemana na předsedu vlády a ČSSD Bohuslava Sobotku. Uvedl to ve čtvrtek v souvislosti se Zemanovými slovy, že Sobotka svým postojem k uprchlické krizi ohrožuje bezpečnost České republiky.

Předseda Senátu rovněž pokládá za účelové Zemanovo tvrzení, že neznal výroky předsedy Bloku proti islámu Martina Konvičky, které vedly k obvinění z podněcování k nenávisti vůči muslimům. Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka předseda horní komory "rozvíjí fantaskní konspirační teorie".

Podle vicepremiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše Zemanovy výroky o Sobotkovi a spojení s Konvičkou nebyly dobré.

Ministr vnitra Milan Chovanec na Twitteru zopakoval, že "není šťastné, když na stejném pódiu stojí hlava státu a zástupci fašizujících křiklounů". Vláda podle něj migrační krizi zvládá dobře a premiér celou záležitost od počátku aktivně řídí.

"Prezident Miloš Zeman podněcuje občany proti premiérovi Sobotkovi a vládě právě v době, kdy je naopak potřeba se spojovat, a ne hledat záminky k útokům a osobním urážkám," uvedl v prohlášení Štěch. Reagoval tak na Zemanovy výroky v rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes.

Zeman v něm odmítl premiérovu kritiku svého vystoupení 17. listopadu na Albertově na akci, které se na pódiu spolu s prezidentem účastnil i Konvička. O tom, kdo bude na pódiu, podle prezidenta rozhodovali organizátoři, nikoliv hlava státu.

Blok proti islámu Zeman podle svých slov nijak nestudoval, o Konvičkových výrocích například o namletí muslimů do masokostní moučky nebo jejich zavírání do koncentračních táborů se prý dozvěděl až nedávno. Koncem června ale v rozhovoru pro Parlamentní listy o Konvičkovi mluvil.

"Je terčem kritiky pana rektora Grubhoffera, který je pověstný tím, že v době prezidentské kampaně nosil placku s Karlem Schwarzenbergem. Já uznávám právo pana docenta Konvičky jako svobodného občana České republiky vyjadřovat svůj názor, a to bez ohledu na to, zda s tímto názorem souhlasím nebo ne," řekl tehdy Zeman.

Štěch k tomu uvedl, že "je povinností prezidenta prověřit si fakta o lidech, se kterými bude stát na jednom pódiu". "Prezidentovo tvrzení, že nevěděl, kdo je pan Konvička, a neznal jeho výroky, pokládám za účelové. Rozhodně to vědět měl, takže se buď na takhle významné akce špatně připravuje, nebo nemluví pravdu," prohlásil předseda Senátu.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Babiš si nemyslí, že by Zeman s ohledem na svou popularitu potřeboval Konvičku. "Myslím si, že byl zneužit nebo využit těmito pidistranami, které se svým extremismem snaží vyvolávat nenávistné nálady," míní Babiš. K Zemanovu výpadu vůči Sobotkovi poznamenal, že to polarizuje společnost. "Většina našich občanů má názor jako koaliční vláda a názory pana prezidenta jsou, myslím si, také správné," řekl.

Podotkl, že Zemanovi vytkl jeho aktivity 17. listopadu na Albertově už v úterý při vzájemném setkání. "Albertov patří studentům a tento významný sváteční den má být připomínkou let 1939 a 1989, ne osobní manifestací jakéhokoliv politika, byť by to byla i hlava státu. Proto považuji za nepřípustné, že studenti kvůli akci prezidentových příznivců nebyli na Albertov vpuštěni," uvedl Štěch. "Hlava státu by měla reprezentovat zemi, ne dělat svou osobní politickou kampaň," dodal.

Sobotka minulý týden uvedl, že se Zeman projevem 17. listopadu po boku představitelů extremistického Bloku proti islámu zařadil mezi populisty, kteří parazitují na obavách lidí z Islámského státu a migrační krize. Zeman na to řekl, že s úsměvem přehlíží klukovské drzosti, jako je tato. Na Albertově dle svých slov vyzýval k toleranci, k dialogu a k respektování různých názorů.

Související