Podnikatel Ivo Rittig před soudem odmítl tvrzení vyšetřovatelů, že na jeho účtech skončilo téměř 20 milionů, které byly podle žaloby vyvedeny z petrochemické firmy Oleo Chemical.

Rittig před Městským soudem v Praze, který kauzu řeší, napadl také smlouvu nazvanou "Odsouhlasený výpočet odměny poradce", podle ní měl prý peníze dostávat. Tvrdí ale, že podpis na dokumentu je falzum. Na smlouvě je Rittigovo jméno napsané verzálkami.

"Možná jsem se tak podepisoval v první třídě. Já jsem nic takové nepodepsal," řekl u soud Rittig. Za nevěrohodný označil dokument také další obžalovaný, advokát z MSB Legal David Michal.

Obžalobu Rittig důrazně odmítl. "To, co je tam o mně napsáno, je absolutní lež. Odmítám, že bych organizoval trestnou činnost nebo že bych někoho řídil. Dělám obchod a poradenství," řekl. Rittig uvedl, že o společnosti Oleo Chemical se detailně dozvěděl až před soudem. "Doteď jsem ji vůbec neznal," podotkl.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Apartmány jsem si koupil za své peníze, řekl Rittig

Státní zástupce Adam Borgula viní Rittiga také z praní peněz, které údajně získal ze společnosti Oleo Chemical. Žalobce tvrdí, že si za ně pořídil dva luxusní apartmány v Dubaji. "Koupil jsem si je za peníze, které jsem si vydělal. Kdybych chtěl něco tajit, tak si je nekoupím na svoje jméno," odmítl Rittig tvrzení žaloby.

Trestná činnost podle státního zástupce spočívala v tom, že šéfové firmy uzavřeli sérii smluv na poradenství od společnosti Cokeville Assets se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Dokument ale prý byl maskovacím manévrem a skutečným účelem převodů peněz bylo podle vyšetřovatelů odčerpání majetku Oleo Chemical právě k Rittigovi.

Ten u soudu popsal svůj vztah také s firmou Cokeville Assets. Rittig řekl, že společnost nikdy nevlastnil. Připustil, že s Cokeville Assets spolupracoval. Vždy to ale bylo mimo území České republiky. "Na obchodech Cokeville Assets v ČR jsem se nikdy nepodílel," podotkl Rittig.

Ve firmě působil další obžalovaný Peter Kmeť. Ten dříve u soudu vypověděl, že Rittigovi vyplatil za roky spolupráce zhruba 200 milionů.

Podnikatel od roku 2006 žije v Monaku. Ve čtvrtek potvrdil, že tam má stále rezidenturu. Část aktivit převedl do Dubaje, kde získal tříleté vízum. Rittig u soudu také uvedl, že mu policie při poslední domovní prohlídce způsobila škodu 15 milionů korun. Poničeny prý byly dveře domu na pražských Vinohradech či jeho elektronika.

Před soudem také Rittig připomněl, že vlastnil v Česku síť butiků v luxusním zbožím v Pařížské ulici v Praze. Ty ale prodal, stejně jako hotely nebo restaurace.

Obžalovaný účetní Kubiska vinu přiznal

Spolupracující obviněný účetní Jaroslav Kubiska, ve čtvrtek soudu při výslechu řekl, že se ocitl v nebezpečné společnosti a podílel se na trestné činnosti. Obžaloba viní deset lidí z vyvedení dvacet milionů korun k Rittigovi přes údajně fiktivní poradenství. Kromě Kubisky obžalovaní vinu odmítají, jeho výpověď je prý nevěrohodná, protože nemá o obchodech dost informací a o ničem nerozhodoval.

Kubiska pracoval pro účetní firmu Peskim, na kterou se obracel se zadáními ohledně byznysu mimo jiné Rittig.

"Velmi dobře vím, na čem jsem se podílel, a není mi to jedno. Měl jsem na starost zahraniční společnosti, sledoval jsem finanční prostředky, dělal jsem v zásadě evidenční činnost," uvedl Kubiska. Soudkyni řekl, že věděl o údajně fiktivních službách, přesto patřičné dokumenty po zadání napsal. "Velmi dobře si uvědomuji a vím, v jaké společnosti, s jakou nebezpečnou skupinou jsem se nacházel a na jakých činnostech jsem se podílel," dodal.

Zbylí obžalovaní ve svých výpovědích význam Kubiskova údajného přiznání zpochybňují, Rittig například řekl, že Kubisku vůbec nezná a účetní nemohl nic vědět o jeho obchodech.

Při dotazech soudkyně a členů trestního senátu se Kubiska v odpovědích zapletl, když popisoval své styky s policií. Kontaktoval ji prý sice sám, hovořil ale také o nedůvěře v orgány činné v trestním řízení. Důvodem obav bylo prý vědomí, že pracuje v nebezpečné skupině. Soudkyně se ho ptala také na dokumenty, které si stáhnul z počítače v práci domů, aby údajně zjistil, jak daný systém finančních transakcí funguje. Na dotaz soudkyně odpověděl, že tyto dokumenty předal policii.