K soudu v kauze Oleo Chemical se v úterý dostal další obžalovaný, podnikatel a právník Peter Kmeť. Důrazně odmítl obžalobu a kauzu údajného vyvedení 20 milionů korun Ivo Rittigovi označil jako cirkus a televizní reality show.

Vyšetřovatelé podle něj sbírali důkazy pouze v jeho neprospěch, a spis je tak plný manipulací. Případ týkající se deseti lidí projednává Městský soud v Praze.

"Obžalobu v celém rozsahu odmítám včetně odůvodnění. Já ani nevím, co konkrétně jsem měl spáchat, nevím, jak se mám vlastně hájit," řekl Kmeť na úvod. Policie podle něj při vyšetřování sbírala důkazy pouze v jeho neprospěch. "Obávám se, že tady se nešetřilo, aby se zjistil stav, ale aby se zajistily důkazy pro něco. To není hodnocení, to je libovůle," řekl a omluvil se soudkyni, že zvedl hlas.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Kmeť tvrdí, že státní zástupce odmítal jeho návrhy na důkazy v přípravném řízení jako nadbytečné. "Nemůžu říct, že by postupoval nezákonně, on prostě může," dodal.

Obžaloba hovoří o tunelování Olea přes smlouvy na údajně fiktivní poradenství od karibské firmy Cokeville Assets, za kterou jednal Kmeť. Obžalovaní to odmítají s tím, že poradenství se plnilo a firmě prospělo.

Podle vyšetřovatelů se obvinění dopouštěli trestné činnosti v letech 2009 až 2011. Škodu způsobenou firmě Oleo Chemical spočítal žalobce na bezmála dvacet milionů korun, škodu způsobenou státu krácením daně na 3,7 milionu a "vypraných" peněz bylo údajně nejméně 13,3 milionu korun.

Kromě Kmetě a Rittiga jsou obžalovaní dva zakladatelé Olea Michal Urbánek a Kamil Jirounek, Rittigovi právníci Karolína Babáková a David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal, jednatel účetní firmy Peskim a bratr Michala Petr, šéf výroby v Oleu Radomír Kučera a účetní firmy Oil Technologies (dříve Peskim) Jana Šádková. O spolupracující pozici při vyšetřování žádá finanční odborník Peskimu Jaroslav Kubiska.

Většině obžalovaných hrozí až desetileté vězení.