Právník David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal obžalovaný v kauze firmy Oleo Chemical (OCh) a lobbisty Ivo Rittiga ve středu před soudem zpochybnil jeden z důkazů, kterým je údajná smlouva na odměnu Rittigovi za poradenství. Na dokumentu není podle Michala Rittigův podpis a je nevěrohodný. Obžaloba v kauze viní deset lidí z vyvedení 20 milionů korun k Rittigovi. Případem se zabývá Městský soud v Praze.

Michal narážel na dokument ve spisu, kterým je podle obžaloby smlouva na odměnu lobbistovi. "Viděl jsem řádově stovky jeho podpisů, ale nikdy jsem ho neviděl, že by se nejdřív podepsal kapitálkami, jakože Rittig, a potom se podepsal. Na první pohled vidím, že ten podpis není jeho. Dokument mi přijde jako zcela nevěrohodný," dodal advokát. Kancelář MSB Legal (dříve Šachta & Partners) se podle něj dlouhodobě stará o právní, obchodní a účetní aktivity Rittiga a dalšího obžalovaného, podnikatele a právníka Petera Kmetě.

Další obžalovaná, jednatelka účetní firmy Oil Technologies (dříve Peskim) Jana Šádková řekla, že v obžalobě nedává řada věcí smysl. "Mně nikdo nic nesvěřil, natož abych něco zpronevěřila. Celkově mi přijde, že se mě obžaloba netýká," dodala. Soudkyni Kateřinu Radkovskou zaujala zmínkou o údajné nabídce policisty v přípravném řízení.

Šádková tvrdí, že jí kriminalista nabídl na dvou schůzkách, z nichž na druhé byl také Šádkové advokát, odměnu za případnou spolupráci. Podle informací ČTK na schůzce nepadla přesná částka a kdo by měl peníze platit, a návrh byl natolik neurčitý, že nebyl důvod obrátit se na Generální inspekci bezpečnostních sborů, která vyšetřuje zločiny policistů.

Šádková si také soudkyni stěžovala na postup policie, která ji prý zadržela v době, kdy měla 15měsíční dceru. "Kriminalisté přišli v šest ráno i se sociální pracovnicí, která řekla, že pokud nebudu mít kam dát dítě, půjde do kojeneckého ústavu. Měla jsem možnost jediného telefonátu, tak jsem zavolala příteli, aby si přijel pro dceru. Advokáta volal až jeden z policistů," dodala.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Nesmysl jsou podle ní tvrzení o jejích schůzkách s Rittigem. "Pan Rittig by si o mě neopřel ani kolo, natož abych k němu chodila na porady do kanceláře k Prašné bráně," dodala účetní. Soudkyně odročila hlavní líčení na čtvrtek, kdy pokračují výslechy obžalovaných, zbývají tři. Kdy přijde k výslechu Rittig, zatím není zřejmé. Na lavici obžalovaných má poslední místo, soudkyně ale může pořadí upravit. Do svého výslechu je Rittig z jednání omluvený.

Obžalobu odmítla také Michalova kolegyně s podílem v kanceláři MSB Karolína Babáková. "Mám za to, že jsem se ničeho nedopustila," řekla. Několikrát reagovala na policejní výpověď obžalovaného finančního analytika Jaroslava Kubisky, který jako jediný žádá v kauze o pozici spolupracujícího obviněného, za což by případně mohl dostat nižší trest. O uznání pozice rozhodne soud až při verdiktu.

Kubiska pracoval pro účetní firmu Peskim, jejíž služby využíval Kmeť, a podle vyšetřovatelů přiznáním odkryl údajně podezřelé finanční převody. Babáková ho označila jako nevěrohodného, ostatní obžalovaní už dříve uvedli, že se nepodílel na rozhodnutích, ale jen plnil úkoly, a o projektech zmiňovaných obžalobou nemohl nic vědět.

Babáková tvrdí, že za jejím trestním stíháním je Kubiskova nenávist vůči ní coby jeho někdejší šéfové. "Asi jsem pana Kubisku opravdu trošku potrápila a myslím, že si to zasloužil, protože byl absolutně neschopný. Moje zkušenost s ním byla strašidelná," řekla advokátka soudu.

Kubiska se při Babákové výslechu několikrát ironicky usmál, podobnými gesty provázel také předchozí výpovědi. Hlavní líčení zatím nekomentoval, do pátku by mělo dojít také na jeho výslech.

Obžalovaní se podle vyšetřovatelů dopouštěli trestné činnosti v letech 2009 až 2011. Peníze prý putovaly k Rittigovi díky smlouvám Kmeťovy karibské firmy Cokeville Assets (CA) s OCh na poradenství, které ale bylo podle policie fiktivní. Škodu způsobenou firmě spočítal žalobce na 19,977.318 korun, škodu způsobenou státu krácením daně na 3,720.040 a "vypraných" peněz bylo údajně nejméně 13,306.010 korun.

Kromě Rittiga, Kmetě, Michala, Babákové, Šádkové a Kubisky jsou obžalovaní dva zakladatelé OCh Michal Urbánek a Kamil Jirounek, šéf výroby ve firmě Radomír Kučera a Michalův bratr Petr, jednatel Peskimu. Většině obžalovaných hrozí až desetileté vězení.