Pražský městský soud ve středu otevřel první z kauz, v níž figuruje podnikatel Ivo Rittig. Žalobce Adam Borgula ho viní z krácení daně, zpronevěry a legalizace výnosu trestné činnosti. Po celodenním jednání soudkyně Kateřina Radkovská přerušila hlavní líčení do čtvrtečních devíti hodin. 

V případu vyvádění peněz firmy Oleo Chemical je obviněno celkem deset lidí. Rittiga se přímo týkají dva ze tří bodů obžaloby. Borgula v jednom případě uvedl, že finanční analytik Peskimu Jaroslav Kubiska, který je spolupracujícím obviněným, převáděl peníze z Oleo Chemical na účty Ivo Rittiga. Celkově na něm prý skončilo nejméně 8,4 milionu korun.

Borgula viní Rittiga také z praní peněz, které údajně získal ze společnosti Oleo Chemical. Žalobce tvrdí, že si za ně pořídil dva luxusní apartmány v Dubaji. Státní zástupce nakonec škodu způsobenou firmě Oleo Chemical spočítal na 19,9 milionu korun.

Jako prvním a jediným, který ve středu vypovídal, byl jeden ze zakladatelů Oleo Chemical Michal Urbánek. Ten se rozhodl vyjádřit k téměř každé větě obžaloby, protože proces a celé vyšetřování jsou podle něj vedeny nespravedlivě. Vinu před soudem odmítl. "Celá obžaloba postrádá motiv, nevysvětluje, proč bychom to vůbec dělali, za jakým účelem. Když je něco moje, jak si to vůbec můžu vytunelovat?" uvedl.

Urbánek mimo jiné řekl, že státní zástupce Borgula vede celé řízení účelově a vyjádřil se k výtkám, že Olea Chemical zahrnula faktury za poradenství od Cokeville Assets do daňového základu. Odmítl, že by tím způsobil škodu České republice.

"Všechno řeknu ve své výpovědi, ale dopředu říkám, že nikoho z těch lidí neznám. Všechno, co říká ten Urbánek, mě zajímá z toho titulu, protože jsem ani ve své podstatě nevěděl, jak to probíhá. Neexistuje nic, co by nás spojovalo," uvedl po skončení líčení Rittig.

K trestné činnosti došlo podle státního zástupce tím, že šéfové firmy uzavřeli sérii smluv na poradenství od společnosti Cokeville Assets se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Dokument ale prý byl maskovacím manévrem a skutečným účelem převodů peněz bylo podle vyšetřovatelů odčerpání majetku Oleo Chemical právě k Rittigovi.

Část advokátů chtěla na začátku jednání zabránit tomu, aby proces u Městského soudu v Praze pokračoval. Chtěli, aby kauzu řešil soud v Liberci, který je podle nich příslušný. Soudkyně Kateřina Radkovská si námitky vyslechla a po více než půlhodinové prodlevě hlavní líčení zahájila.

Rittig s advokáty Karolínou Babákovou a Davidem Michalem z kanceláře MSB Legal přišli k soudu dobře naladěni. Při čtení žaloby se usmívali.

On-line přenos ČTK: