Zákon o registru smluv je v rukou poslanců ČSSD. Vyplývá to z vyjádření představitelů sněmovních stran po jednání poslaneckých klubů. Poslanci v úterý rozhodnou, zda vůbec a kterou verzi sledovaného protikorupčního zákona přijmou. Podstatou původní poslanecké verze je povinnost úřadů zveřejnit smlouvy, které uzavřou.

Pokud tak neučiní, smlouva je neplatná. Senátoři chtějí tento princip zrušit. ANO, lidovci, TOP 09, ODS i Úsvit slíbili podporu poslanecké verzi. Komunisté zopakovali, že poslanecký návrh nepodpoří. ČSSD ohlásila volné hlasování.

Dlouho diskutovaný zákon, který zavádí pro státní orgány povinnost zveřejnit uzavřené smlouvy, schválili poslanci ve druhé polovině září. Cílem bylo zajistit veřejnou kontrolu smluv, které uzavřou ministerstva a další orgány státní správy.

Při projednávání v horní komoře senátoři odhlasovali několik zásadních změn. Senát chce povinné zveřejnění nahradit peněžitou pokutou. Kontrolu zveřejňování smluv chce svěřit antimonopolnímu úřadu. Obě varianty zákona mají ve Sněmovně své kritiky a zastánce.

"Je to fiasko, že jsme nebyli schopni registr smluv doposud prosadit," prohlásil předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Dodal, že ANO se postaví za původní verzi registru.

"Ve formě, jakou navrhuje Senát, je ten zákon bezcenný. Nechápu, proč to Senát navrhuje," poznamenal.

Babiš také chce, aby problematika registru smluv byla prioritně zařazena na nejbližší jednání vládní koalice. Ta by si měla závazně stanovit další postup, míní. Babiš to napsal v dopise premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), zveřejněném na webu ANO.

Poslanci ČSSD se na jednotném postoji neshodli, a budou proto hlasovat volně, oznámil předseda poslaneckého klubu Roman Sklenák. Kritici poslaneckého návrhu z řad ČSSD varují, že znevýhodňuje státní firmy. Ty by prý musely zveřejňovat veškeré smlouvy se svými odběrateli a dodavateli. U senátního návrhu poslancům vadí, že účinnost smlouvy neváže na její zveřejnění.

Lidovci se postaví za poslanecký návrh, chtějí ale prosadit změny, které upraví pravidla pro státní podniky. Odlišný postoj ČSSD podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Bartoška nijak neovlivní fungování vládní trojkoalice. "Ten materiál je poslanecká iniciativa, vztahují se na ni jiná pravidla než na vládní návrhy," uvedl.

Nejpočetnější opoziční strana KSČM se v úterním hlasování bude držet svého původního postoje a nepodpoří poslanecký návrh, řekl předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik. Důvodem jsou prý nerovné podmínky pro státní podniky. O senátní verzi budou komunisté hlasovat volně.

Poslanec TOP 09 Jan Farský považuje za nejhorší variantu, pokud projde senátní verze. Ta prý ze zákona zachovává jen nadpis. "Než zbytečný zákon, to radši žádný," podotkl.

Nejlepší by podle něj bylo potvrzení předchozího hlasování poslanců - tedy původní verze zákona, což je i postoj TOP 09. "Doufám, že se k tomu i dopracujeme, jednání stále probíhají," řekl dopoledne.

ODS se taktéž přiklonila k původní variantě. "Jsme připraveni většinově podpořit zákon, který vzešel z Poslanecké sněmovny," uvedl předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Jasné je také stanovisko poslaneckého klubu hnutí Úsvit - Národní koalice. "Registr smluv ve formě, ve které přichází ze Senátu, je cárem papíru," prohlásil předseda klubu poslanců Marek Černoch. Úsvit vidí hlavní slabinu senátní verze v tom že bude platit i nezveřejněná smlouva.

Podle pravidel legislativního procesu mohou poslanci prostou většinou hlasů přijmout verzi horní komory. Mohou také potvrdit původní verzi zákona - v tom případě je třeba většina všech poslanců tedy 101 hlasů. Třetí možností je, že poslanci neschválí ani jednu z verzí. Z ohlášených postojů jednotlivých klubů plyne, že rozhodující budou hlasy ČSSD.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V úterý ráno se snažili poslance na poslední chvíli ovlivnit aktivisté z platformy Rekonstrukce státu. Rozdávali poslancům maketu registru smluv - prázdné desky. Chtěli tím zákonodárce upozornit na to, že pokud projde senátní verze zákona, bude registr k ničemu.

ČSSD se v úterý proti kampani Rekonstrukce státu ohradila. Straně se nelíbí, že platforma v posledních dnech zacílila svůj tlak na sociální demokracii a premiéra Sobotku.