Náskok hnutí ANO na druhou ČSSD se od září podle aktuálního volebního modelu agentury STEM zmenšil zhruba na pět procentních bodů. Polepšily si ODS a TOP 09. KSČM si stabilně drží třetí příčku, ale při porovnání výsledků šetření STEM od loňského března se poprvé dostala těsně pod zisk 13 procent hlasů. Místo ve sněmovně by si udržela ještě KDU-ČSL.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

ANO by na začátku listopadu vyhrálo volby do sněmovny s 26,7 procenta hlasů (v září 28,1 procenta). Druhá ČSSD by získala 21,2 procenta (v září 20,6 procenta). Třetí komunisté by dostali 12,8 procenta hlasů (v září 13,6 procenta).

TOP 09 se po zářijovém poklesu na 6,9 procenta nyní vrátila na červnových 9,6 procenta. O jeden procentní bod méně by měla ODS, která také poskočila ze zářijových 6,2 procenta. Podpora lidovců se v podstatě nezměnila a tento měsíc je na 6,3 procenta hlasů.

Hnutí Andreje Babiše by tak podle STEM získalo 70 poslanců (nyní jich má 47), ČSSD 52 (nyní 50) a KSČM 31 (nyní 33). Strana TOP 09 by v dolní komoře obsadila 18 křesel (nyní 26), občanští demokraté 17 (nyní 16) a lidovci 12 (nyní 14).

Další vážnější uchazeči o místa v dolní komoře od září většinou ztratili, a to včetně těch stran, které se vymezují proti imigrantům, tedy Úsvitu a uskupení Svoboda a přímá demokracie. Mírný vzestup od září zaznamenali pouze piráti z 2,4 procenta na 3,4 procenta, čímž těsně předstihli Stranu zelených.

Současnou situaci podle STEM charakterizuje váhání a nerozhodnost části voličů. Předpokládaná účast voličů by byla nižší než při skutečných sněmovních volbách před dvěma lety. Tehdy dosáhla k hranici 60 procent, nyní by se podle odhadu agentury pohybovala kolem 55 procent.