Vojenský pilot Zbyněk Abel, jehož letoun se v říjnu střetl nad Španělskem s ptákem, obdržel vyznamenání. Za rozhodnost a mimořádnou odvahu, díky které zachránil poškozený stroj, ho náčelník generálního štábu Josef Bečvář ocenil na úterním velitelském setkání na ministerstvu obrany armádní medailí za zásluhy. NATO také zveřejnilo video z kokpitu z okamžiku, kdy se letadlo srazilo se supem.

České bojové letadlo L-159 se s ptákem srazilo při aliančním cvičení Trident Juncture 2015 ve Španělsku 28. října. Kolize letounu výrazně poničila křídlo, Abel ale i tak dokázal se strojem přistát.

Pokud by podle techniků bylo křídlo poškozeno o metr blíž ke kabině, stroj za miliony korun by pravděpodobně nemohl letět dál a pilot by se musel katapultovat.

Bečvář reakci Abela označil za mimořádný příklad odvahy, profesní zdatnosti a rozhodnosti ve výjimečné situaci. "Profesionalita, mimořádná odvaha, rychlé zhodnocení situace a následné rozhodnutí nadporučíka Abela přistát s poškozeným letounem zabránily vzniku škod značného rozsahu," řekl Bečvář.

Na videu zveřejněném Severoatlantickou aliancí Abel ukazuje díru do předku křídla, kterou způsobil sup dosahující až tří metrů a deseti kil. Na videu je vidět rychlost srážky a je slyšet okamžitá pilotova reakce. "Mayday, mayday, mayday. Srazil jsem se s ptákem," hlásil Abel na základnu.

V první chvíli prý pilot zvažoval, jestli se bude muset okamžitě katapultovat nebo bude moct problém vyřešit. Starosti mu dělala především nádrž na okraji křídla, která se chvěla a hrozilo, že odpadne. Když zpomalil, chvění přestalo. Rozhodl se proto pokračovat v letu a přistát. "Mám vážně poškozené pravé křídlo, musím přistát tak rychle, jak jen to je možné," oznámil základně.

"Otřes letounu při nárazu byl dost silný a zcela nečekaný. Poškození po střetu bylo značné, nemělo však naštěstí vliv na ovládání letounu, a proto jsem se rozhodl pokračovat v letu. Nejtěžší rozhodnutí přišlo před přistáním, kdy se chování takto poškozeného stroje může rychle změnit. Připravený k okamžité katapultáži jsem se nakonec rozhodl přistát," okomentoval nehodu pilot v armádním prohlášení brzy po nehodě.

L-159 Alca je jednomístný jednomotorový víceúčelový bojový podzvukový letoun. Armáda v minulosti koupila celkem 72 bitevníků, za které zaplatila 51 miliard korun. Přebytečné stroje v současné době prodává do USA a do Iráku, sama využívá 24 strojů.