Vláda v demisi v pondělí schválila pořízení čtyř transportních letadel Casa C-295M vyráběných konsorciem EADS pro českou armádu. Jedno z letadel chce ministerstvo obrany vyměnit za pět bitevníků L-159 vyřazených z užívání českého letectva, tři další koupit společně s náhradními díly a výcvikem posádek i personálu. Na celý projekt má resort podle dostupných informací vyčleněno okolo 3,5 miliardy korun.
 
Letadla by měla být do ČR dodána mezi roky 2009 a 2011. Stroje nahradí čtyři zastarávající taktické transportní letouny Antonov An-26 sovětské výroby. Sloužit by v českém letectvu měly nejméně 25 let. Už nyní je kromě Španělska, kde jsou vyráběny, využívají například finská či polská armáda.

Dosavadní komerční neúspěch bitevníků L-159  

Předání bitevníků L-159 do ciziny v rámci barterového obchodu s EADS by pro výrobce i ministerstvo obrany mohlo znamenat průlom v dosud neúspěšné snaze o komerční úspěch letadla z Vodochod. Dohoda podle dostupných informací neřeší, co se s předanou pěticí L-159 bude dít dál. Pokud ale budou vyváženy z ČR, musí získat nejen souhlas české strany, ale kvůli podílu citlivých amerických součástek v letadle i USA. Podmínkou takového licenčního řízení by tak bylo i oznámení takzvaného cílového uživatele strojů.

Česká armáda, která bitevníky L-159 zatím jako jediná využívá, si objednala přes 70 strojů, zdaleka je ale nepotřebuje všechny. EADS má podle dohody připravené ministerstvem obrany získat tři stroje v jednomístné verzi L-159A, nyní nepoužívané a konzervované. Armáda také předá dva ze čtyř svých dvoumístných L-159T. Za tyto stroje pak získá dva nové obdobné, jejichž výroba má stát asi 262 milionů korun.

Součástí kontraktu mají být i offsetové programy ve stoprocentní výši ceny zakázky, což by mělo - podobně jako u nedávno uzavřeného kontraktu na více než stovku kolových transportérů Pandur II - pomoci i českému obrannému průmyslu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist