Předsedou Strany svobodných občanů (svobodní) se znovu stal europoslanec Petr Mach, poté co v internetovém hlasování získal dvě třetiny hlasů. Strana to oznámila na pondělní tiskové konferenci. Mach, který ve volbě porazil trojici protikandidátů, vede svobodné od jejich vzniku v roce 2009.

Ve volbách šéfa strany se Machovi postavili Roman Kříž, Petr Hampl a Miloslav Bednář. Kříž obdržel 15,6 procenta z 574 hlasů, Hampl 13,1 procenta a Bednář 5,6. Mach dostal 65,7 procenta hlasů a stranu povede další dva roky, tedy i do sněmovních voleb v roce 2017.

Mach na tiskové konferenci oznámil, že jej po ukončení hlasování neúspěšný protikandidát Hampl informoval o tom, že odchází ze strany. Mach očekává, že tento krok přispěje k ukončení neklidu a rozporů ve straně, prezentovaných i na veřejnosti.

Svobodní v čele s Petrem Machem

Strana svobodných občanů vznikla v únoru 2009, u jejího zrodu stáli většinou bývalí členové ODS.

Strana se profiluje výrazně euroskepticky, odmítá například lisabonskou smlouvu a chce referendum k přijetí eura. Prosazují co nejmenší zásahy státu do ekonomiky a snížení daní.

Mach pracoval mezi lety 1999-2009 ve vzdělávacím a výzkumném institutu Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP) a byl také externím poradcem prezidenta republiky Václava Klause.

Strana zatím uspěla pouze ve volbách do europarlamentu.

 

O tom, kdo obsadí čtyři křesla místopředsedů, rozhodnou svobodní mezi 29. listopadem a 6. prosincem.

Staronový předseda svobodných v pondělí vyjádřil přání, aby jeho strana šla do krajských voleb v příštím roce po boku se Stranou soukromníků České republiky, s jejímž vedením již jedná.

Pokud jde o program, je Mach přesvědčen, že pouze ekonomický liberalismus Česku zajistí prosperitu a také bezpečnost. V ekonomické oblasti Mach navrhuje například zavedení jednotné základní sazby daně z přidané hodnoty na 15 procentech, zrušení DPH u potravin nebo přijetí ústavního zákona o vyrovnaném rozpočtu.

Pokud jde o bezpečnost, měla se vláda soudně bránit rozhodnutí Evropské unie o kvótách na přerozdělování uprchlíků, míní šéf Svobodných. Jestliže se ukáže, že země na okraji Schengenu nejsou schopny chránit hranici, mělo by Česko samo bránit své hranice, je také přesvědčen.

Strana svobodných občanů vznikla v roce 2009. U zrodu stáli většinou bývalí členové ODS. Úspěch v celostátních volbách zaznamenali Svobodní loni, kdy získali jedno křeslo v Evropském parlamentu. Europoslancem se stal právě Mach.