Kvůli skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku podal státní zástupce obžalobu na pět lidí a dvě firmy. Uvedla to ve středu Česká televize a zlínský státní zástupce Leo Foltýn podání obžaloby potvrdil.

Již dříve řekl, že stíhání je vedeno pro vývoj, výrobu a držení zakázaných bojových prostředků a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence. Obviněným hrozí až 12 let vězení, firmám až zrušení. V areálu ve Vrběticích loni vybuchly dva sklady s municí. Při první explozi zahynuli dva lidé.

Podle Foltýna byly skladovány zakázané protipěchotní miny typu MON-100 a MON-200. "Šlo o asi pět set kusů. Tyto protipěchotní miny jsou zakázány jak právními normami České republiky, tak i mezinárodněprávními normami, které navazují na Ottawskou konvenci," uvedl Foltýn.

Již v minulosti média uvedla, že obviněny byly společnosti Excalibur Army a Real Trade, které jsou součástí holdingu Excalibur Group. Obvinění se bránily s tím, že miny nepovažuje za zakázané ani maďarský stát, od něhož je firma získala. Miny měly být prý rozebrány, aby mohla být využita trhavina, kterou obsahují.

Mluvčí Excalibur Group Andrej Čírtek ve středu zopakoval, že firma obvinění odmítá. "Všechny znalecké posudky akademiků a znalců z Česka i Maďarska, které máme k dispozici se shodují, že torza směrových dálkově ovládaných min, která jsme skladovali ve Vrběticích, neodporují úmluvě o zákazu protipěchotních min," řekl.

Torza min podle něj firma nakoupila v běžném tendru maďarské armády. Ministerstvo průmyslu a obchodu dostalo informaci o tom, že je společnost do Česka doveze. "Dali jsme to na vědomí, nikdo na to nereagoval, ale stát to věděl," řekl.

Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group, první výbuch v říjnu si vyžádal dva lidské životy, následovalo po něm 355 neřízených výbuchů. Po druhém, prosincovém výbuchu následovala necelá stovka neřízených výbuchů.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Bylo nařízeno pět evakuací, svá bydliště, zaměstnání či školy muselo opustit 2000 lidí. Vytyčen byl bezpečnostní okruh o obvodu asi 14 kilometrů, v dubnu byl zmenšen na současných deset kilometrů. Hranice vytyčené oblasti stále střeží vojáci a policisté.

Munice se z areálu začala vyvážet na konci ledna, směřuje k zákazníkům i do muničního skladu v Květné na Svitavsku. Odvoz by mohl skončit v lednu příštího roku. Některá munice byla poškozená, některá byla v poškozených obalech. Stovky beden musela policie přivézt nebo si je zapůjčit od armády, aby mohla munici odvézt.

Poškozených palet bylo asi 600. Záchranné práce by měly skončit příští rok v červnu, čištění okolí areálu potrvá zřejmě několik let. Podle pyrotechniků je munice rozmetaná do korun stromů, je i pod povrchem země, některé lokality jsou těžce přístupné.