Bez větší rozpravy poslanci v prvním čtení přijali k dalšímu projednávání návrh novely zákona o dani z příjmů. V ní vláda pro příští rok navrhuje vyšší daňové zvýhodnění na druhé a další dítě.

Za jedno dítě si bude moci rodič z daní i nadále odečíst 13 404 korun ročně, což byla v roce 2014 jednotná výše částky na každé dítě. V případě schválení však zvýhodnění poroste u početnějších rodin.

Z letošních 15 804 korun se u druhého dítěte zvýší na 17 004 korun ročně. To je nyní výše slevy na třetí a každé další dítě, která napřesrok stoupne na 20 604 korun.

Rodič dvou dětí v roce 2016 každý měsíc na daních zaplatí o stovku méně, za třetí a další dítě už úspora stoupá po 300korunových částkách.

Nyní návrh projedná rozpočtový výbor sněmovny. Má na to 30 dní, aby bylo možné změnu ve třetím čtení schválit ještě letos. Jak ale uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO), i kdyby byl zákon definitivně schválen až po Novém roce, bude sleva platit celý příští rok. V roce 2017 se pak podle koaliční smlouvy předpokládá další zvýšení slev na druhé a další děti.

Novela také usnadňuje danění malých slunečních elektráren. Nyní jsou příjmy z provozování výroben elektřiny zdaňovány jako příjem z jiného podnikání a k němu je třeba podnikatelské oprávnění.

Nově ministerstvo financí navrhuje, aby například u solárních elektráren s instalovaným výkonem do deseti kilowatt, na které od letoška nemusí být licence, již nešlo o příjmy ze samostatné činnosti, ale o ostatní příjmy.

Dále norma zavádí směrnici EU o mateřských a dceřiných společnostech. Ta upravuje vyplácení dividend a odstraňuje dvojí ekonomické zdanění zisku.

Novela byla posledním bodem čtvrtečního jednání dolní komory. Poslanci se k projednávání dalších zákonů sejdou v pátek.

Související