Tři roky se připravoval nový systém placení učitelů. Měl kantory motivovat, aby se vzdělávali a svoje zkušenosti předávali dál. Za to měli dostat až o deset tisíc korun vyšší plat. K tomu ale nedojde.

Návrh kariérního řádu pro učitele ministryně školství Kateřina Valachová zcela změnila. Nový systém odměňování pedagogů chce předložit vládě do konce roku, s platností od září 2017. Má nahradit současný systém výplat podle tabulek.

Ministryně vyslyšela kritiku od části učitelů, kterým se nelíbilo, že je celý systém administrativně náročný a neodměňuje pedagogy za práci s dětmi, ale za učení kolegů a skládání portfolia. "Učitelé chtějí učit, ne manažerské funkce. Pozice supervizora či metodika není motivující. V navrhovaném systému nám chyběl příplatek pro pedagoga, který ,jen učí‘," řekla k tomu tento týden Valachová.

Učitelské platy

Dnes jsou kantoři placeni podle tabulek, stejně jako jiní státní zaměstnanci.

Nastupující učitel základní školy tak bere 20 350 korun hrubého bez příplatků a odměn, učitel s 27 a více lety praxe má 26 350 korun hrubého.

Původní návrh dělil kariéru učitele do čtyř stupňů. Začínající pedagog, tedy každý nováček, měl do dvou let prokázat, že na učitelství má, a postoupit do druhého stupně na pozici standardního učitele.

Kdo chtěl dosáhnout na vyšší plat (podle návrhu o pět tisíc korun), měl se stát tzv. pedagogickým lídrem školy, jinými slovy být tak dobrý, aby se od něj ostatní učitelé na škole mohli učit. Čtvrtý stupeň měl být pro pět procent vyvolených. Těch, kteří se zaslouží o zlepšení vzdělávání v celém Česku a ostatní je budou uznávat jako odborníky.

Valachová nyní se třetím a čtvrtým stupněm nepočítá. Budou tedy jen dvě kategorie, začínající učitel a učitel profesionál. Přidáno pedagogové dostanou po dvou letech praxe, nyní musí na první finanční přilepšení čekat šest let. 

"Jsme rádi, že paní ministryně chce podpořit učitele, kteří se věnují primárně učení. Ale pokud budou jen dvě kategorie, tak to není žádná kariéra," namítá Zdeněk Sotolář, předseda Učitelského profesního sdružení a velký kritik původního návrhu.

Náměstek ministryně Stanislav Štech přiznal, že třetí a čtvrtý stupeň zrušili také proto, že by byl systém příliš nákladný. "Pokud v kariérním systému učitelé nedostanou finanční odměnu, tak mi to přijde tristní," říká hlavní tvůrce původního návrhu kariérního systému Jiří Kuhn.

Kritika už od počátku

Už během tvorby kariérního řádu návrh kritizovali zástupci pedagogických fakult a další odborníci. Objevily se pochyby o tom, jestli je vytvářený systém správný.

Bývalý ministr školství Marcel Chládek ale nechal projekt doběhnout do konce, v září už měl z návrhu vzniknout zákon. V létě přišla na ministerstvo Valachová. Ta původní tým, který systém výplat připravoval, rozpustila a sestavila nový. Z původního návrhu plánuje použít například popis, jak má vypadat standard učitele. O zbytku se jedná.

Tříletá práce odborníků na návrhu kariérního systému učitelů přišla na 30 milionů korun z evropských fondů. Změnit tabulkový systém odměňování učitelů se snaží ministři školství už od devadesátých let. Zatím bez úspěchu.